Strona główna > Liste des Séjours > Wulkaniczna przygoda na Islandii
Dates et Tarifs
Ajouter à ma liste de souhait
Introduction
Nie możesz oprzeć się nowej przygodzie i dzikiej naturze? Od zawsze fascynowały Cię wulkany i lodowce? Weź udział w niezapomnianej wyprawie naukowej! Razem z nami możesz wyruszyć na wyprawę po lodowcach oraz odkryć przestrzenie schłodzonej lawy pokryte ekshalacjami wulkanicznymi. Obrazy z podręczników od geologii staną się na wyciągnięcie ręki.
Le Séjour
Główne atrakcje :
- Podróż dookoła wyspy;
- Badanie wulkanów;
- Islandzki Złoty Krąg (Park Narodowy Thingvellir, gejzer Geysir, wodospad Gullfoss);
- Laguna lodowcowa (Jökulsárlón);
- Wędrówka po lodowcu Vatnajökull;
- Kąpiel w gorących źródłach.
Le Projet de Recherche
Program ExplorEarth pozwala zrozumieć procesy zachodzące we wnętrzu naszej planety poprzez badanie jej powierzchni. Idealnym materiałem badawczym do tego są wulkany, które mają ogromny wpływ na życie na Ziemi. Każda nowa informacja, wzbogacająca bazę danych, pozwoli lepiej zrozumieć dział wulkanologii, przewidzieć wybuchy wulkanów oraz pozwoli zrozumieć, jak do nich dochodzi i jaki jest ich przebieg.
Islandia powstała dzięki istnieniu dwóch zjawisk geologicznych zachodzących we wnętrzu naszej planety. Pierwsze z nich, spowodowane separacją płyt europejskich i amerykańskich, na poziomie szczeliny środkowo-oceanicznej, posiada efekt ochładzający, drugie natomiast, wynikające z lokalizacji wyspy, ocieplający. Właśnie te dwie sprzeczności sprawiają, że wyspa jest tak wyjątkowa. Co więcej, na Islandii możemy znaleźć wiele typów wulkanów oraz piękne lodowce. Widok zapiera dech w piersiach! Jest to idealne miejsce dla pasjonatów geologii.
Podczas Wulkanicznej przygody na Islandii, będziemy mierzyć temperaturę fumaroli, mapować pęknięcia, mierzyć ich odstępy oraz monitorować ich ewolucję. Co więcej, będziemy badać próbki lawy, zbierać skały, kryształy i popiół, aby określić pochodzenie magmy w momencie erupcji (głębokość, temperaturę, stężenie). Każdy pomiar zostanie poddany georeferencji dzięki nawigacji GPS.
Uczestnicy samodzielnie wybiorą miejsca pomiarów, respektując ograniczenia takie, jak oficjalne zezwolenia i możliwość dostępu do niektórych terenów. Będą oni odpowiedzialni za przygotowanie skrupulatnej dokumentacji z pomocą animatorów OSI. Wszystko po to, żeby wyniki mogły być w przyszłości wykorzystywane przy kolejnych badaniach.
Tutaj możesz znaleźć relacje z wypraw, proponowanych w ramach programu ExplorEarth:
Concept Appris sur le séjour
wulkanologia – petrografia skał magmowych – ruch płyt tektonicznych – formowanie i krystalizacja skał – energia geotermalna – lodowce
Le Matériel Utilisé
mapa topograficzna – mapa geologiczna – młot geologiczny – termometry na podczerwień i z sondą - aparat fotograficzny – dziennik terenowy – lupa – dalmierz – GPS
Le lieu
Islandia to kraina lodu i ognia. Jest to wyspa położona na dwóch płytach tektonicznych, europejskiej i amerykańskiej, znajdująca się nad grzbietem środkowo-atlantyckim.
Wyspa stanowi jedną piątą obszaru Francji i posiada największy lodowiec w Europie – Vatnajökull. Pokrywa lodowa, znajdująca się w południowo-wschodniej Islandii, zajmuje powierzchnię 8 400 km2, czyli ok. 8% powierzchni kraju. Jej grubość może dochodzić do 1 000 metrów.
Na Islandii znajduje się kilka aktywnych wulkanów. Jeden z nich, Grimsvotn, wybuchł w 1996 roku. Islandia liczy wiele typów wulkanów. Między innymi takie, które występują pod pokrywą lodową. Właśnie dlatego to miejsce jest tak wyjątkowe.
Parki naturalne są bardzo dobrze zachowane, a planowanie przestrzenne ma na celu ochronę delikatnych gleb na tych terenach podczas sezonów turystycznych.
Niezależność energetyczną Islandia zawdzięcza przetwarzaniu energii geotermalnej w energię grzewczą oraz produkcji energii elektrycznej.
Oprócz niesamowitych krajobrazów znajdziemy na wyspie także różnorodną faunę. Zwierzęta takie, jak renifery, konie islandzkie, lisy polarne, foki i owce żyją ze sobą na co dzień w harmonii. Na klifach w pobliżu małego miasteczka Vik można znaleźć gromady maskonurów.
Miejsce zbiórki
Nasz zespół będzie czekał na każdego uczestnika na lotnisku Reykjavik-Keflavik (kod międzynarodowy KEF).
Nieletni uczestnicy mogą skorzystać z usług oferowanych przez linie lotnicze we wszystkich większych miastach świata (np. Paryż, Rzym, Genewa, Tokio, Montreal). W takim przypadku obsługa lotniskowa będzie towarzyszyć uczestnikowi aż do momentu przylotu na lotnisko, na którym będziemy czekać.
Prosimy o skontaktowanie się z nami w celu ustalenia godziny przylotu.
Le Quotidien sur Place
* Poza programem naukowym nasza wyprawa uwzględnia także wiele innych zajęć integracyjno-rozrywkowych. Będą one prowadzone w języku francuskim, ale nasi animatorzy mówią także po angielsku. Dziennik z podróży (dostępny w Internecie) jest redagowany przez uczestników w celu skompletowania całości zebranej wiedzy – od protokołów naukowych po wyniki pomiarów.
* Grupa kierowana przez animatora naukowego będzie liczyła 5 osób. Minibusy pozwolą uczestnikom na bezproblemowe przemieszczanie się, a także na przewiezienie sprzętu kempingowego, naukowego, rzeczy osobistych oraz prowiantu.
Uczestnicy mają dwie możliwości dostania się do punktu badawczego. Mogą albo dojechać na miejsce minibusem, albo dotrzeć tam pieszo.
* Posiłki będą przygotowane kolejno przez uczestników. Pozwoli to na podzielenie się tradycyjnymi potrawami danej kultury lub spróbowanie swoich sił w zakresie kuchni lokalnej. Ze względu na charakter wyprawy i odległość kempingów od centrum dostępność niektórych produktów może być ograniczona.
L'Hébergement
Będziemy spać pod namiotami na kempingu z bieżącą gorącą wodą.
Zapewniamy namioty do spania oraz niezbędny sprzęt do gotowania: garnki i kuchenkę.
Pamiętaj, że pochmurna pogoda na Islandii jest dość powszechna. Często występuje deszcz, wiatr, chłód oraz mgła. Dlatego wskazane jest, aby odpowiednio się przygotować i wziąć ze sobą ubrania wypunktowane na liście dla uczestników.
Konieczne jest zaopatrzenie się w ciepły śpiwór i w matę dobrej jakości.
Témoignages
Le Programme au Jour le Jour
Podany program jest opublikowany w celu informacyjnym. Pogoda, umowy akademickie oraz wiadomości naukowe mogą spowodować zmiany.
Zatrzymamy się w północno-wschodnim regionie Islandii w pobliżu jeziora Myvatn.
Zaczniemy od słynnej trasy nazwanej Złotym Kręgiem. Tam odkryjemy niesamowity Park Narodowy Thingvellir, imponujący wodospad Gulfoss i ujęcie geotermalne Geysir, gdzie zobaczymy wiele gorących źródeł i gejzerów. Jeden z nich, Strokkur, jest nadal aktywny.Obszary geotermalne stanowią charakterystyczny symbol Islandii. W niektórych gorących źródłach można się nawet kąpać!
Następnie, odwiedzając po drodze miasto Akureyri, udamy się w miejsce, gdzie przeprowadzimy część naszego projektu niedaleko jeziora Myvatn. Zostaniemy tam przez kilka dni, aby przeprowadzić badania i pomiary. W tym regionie można znaleźć wiele wspaniałych przykładów działalności wulkanicznej, dlatego skorzystamy z okazji, aby je zbadać.
Następnie wrócimy do Reykjaviku, podziwiając wschodnie fiordy oraz oglądając wspaniałą „lagunę lodowcową”, czyli jezioro Jökursarlon pokryte ogromnymi krami oderwanymi od lodowca. Obecnie poziom wody w jeziorze podnosi się wraz z topnieniem lodowca.
Kolejnym przystankiem będzie Park Narodowy Skaftafell, gdzie będziemy badać jęzor lodowcowy Skaftafelljökull. Należy on do pokrywy lodowej zwanej Vatnajökull.
Na koniec naszej wyprawy, zatrzymamy się na jeden dzień w małym miasteczku Vik, aby odkryć niezwykłe formy skał, zwane ciosami słupowymi, klify i być może zobaczyć maskonury, które zamieszkują część tamtejszych plaż.
Co więcej, przed powrotem, zwiedzimy Reykjavik, stolicę Islandii.
Pamiętaj, że pochmurna pogoda na Islandii jest raczej na porządku dziennym. Należy się dlatego odpowiednio nastawić i … nie zapominać o własnej pogodzie ducha, kiedy ta islandzka będzie kapryśna!