Strona główna > Liste des Séjours > Na szlaku pantery śnieżnej w Nepalu
Dates et Tarifs
Ajouter à ma liste de souhait
Introduction
Weźcie udział w badaniu i ochronie zagrożonego gatunku w rezerwacie naturalnym Langtang. Zanurzcie się w naturze w sercu gór himalajskich, w obserwacji dzikiej fauny, a także w wymianach kulturowych i uwrażliwianiu lokalnych mieszkańców. To właśnie te elementy są najważniejsze w tej przygodzie wokół ochrony środowiska. Nasze wyprawy są dostępne dla wszystkich, dzięki różnym opcjom: „Sport” / „Komfort” / „Rodzina”. Wyjazd odbędzie się przy dobrej pogodzie wiosną i jesienią. Proponujemy Wam inny rodzaj podróżowania. W sposób aktywny z korzyścią dla otoczenia weźcie udział w projekcie o istotnym znaczeniu.
Le Séjour
„Na szlaku Śnieżnej Pantery - Nepal”
Najlepszy czas na wędrówki po górach w Nepalu i przygodę trekkingową z OSI-PANTHERA w dolinie Langtang. To moment, kiedy zaczyna się u nas wiosna, ale czujemy jeszcze lekki, zimowy chłód.
Dołączcie do zespołu wychowawców naukowych Objectif Sciences International w sercu nepalskich rezerwatów naturalnych w celu zbadania tego tajemniczego i mało znanego ssaka: pantery śnieżnej!
Wraz z Nepalczykami – tubylczymi mieszkańcami rezerwatu, zespół przemierzy lasy, doliny, wespnie się na wierzchołki i grzbiety górskie w poszukiwaniu śladów obecności pantery. Po drodze napotkamy się na małpy, może nawet czerwone pandy, innymi słowy - dziką faunę, tak nadzwyczajną w tych górach…
Marzysz o odkryciu zapierających dech w piersiach Himalajów? Chcesz zbliżyć się do najwyższych szczytów świata, aby poznać niezwykle gościnnych i ciepłych mieszkańców? Wyprawa OSI-PANTERA jest właśnie dla Ciebie!!
Program jest zorganizowany w taki sposób, bykażdy z uczestników mógł rozwijać się we własnym tempie, bez niepotrzebnych ograniczeń. Nie istnieją żadne ograniczenia związane z wiekiem bądź kondycją fizyczną.
Ten mały zwierzaczek, widoczny na zdjęciu, jest jednym z dwóch młodych śnieżnych panter, jakie zostały zaobserwowane na wolności w górach przez naszych uczestników wyprawy OSI-PANTERA .
Wyprawa naukowa Na szlaku Śnieżnej Pantery, organizowana przez stowarzyszenie Objectif Sciences International (OSI), jest nie tylko odkryciem natury czy przygodą w Himalajach, lecz także podróżą w głąb siebie.
Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość i pokorę w celu zbadania i ochrony dzikiej fauny podczas tej wyprawy, znajdziesz nieoczekiwane bogactwo, ukryte w fascynujących obserwacjach zwierząt i codziennym kontakcie z dziką przyrodą.
Pantera śnieżna (Panthera uncia), nazywana także „leopardem śnieżnym”, „irbisem” czy „Himchituwa” (w języku nepalskim), zamieszkuje ogromne terytorium w Azji, którego przestrzeń rozciąga się przez teren 12 państw. W Nepalu jest ważną częścią kultury już od tysiącleci.
Chociaż w Nepalu żyje jeszcze duża liczba panter śnieżnych (około 300-500 osobników), nie ma zbyt wielu przeprowadzonych badań na ich temat oraz, co gorsza, są one celem kłusowników. Istnieją jeszcze inne niebezpieczeństwa, które stanowią dla nich zagrożenie takie, jak zmniejszenie i fragmentacja ich terytorium życia, obniżona liczba dzikich zwierząt stanowiących dla nich pożywienie (koziorożce i muflony) oraz konflikty z hodowcami zwierząt. Za kilka lat odczują one także pierwsze konsekwencje globalnego ocieplenia.
Le Projet de Recherche
Ten wyjazd naukowo-wakacyjny oferowany jest przez stowarzyszenie Objectif Sciences International (OSI) w ramach dobrowolnych starań zrealizowania Programu Badawczego i Edukacyjnego poświęconych nauce o panterze śnieżnej i jej ochronie: OSI-PANTHERA.
Wyprawy do Kirgistanu z udziałem młodzieży, dorosłych i rodzin OSI-Panthera organizuje od 2006 roku. Od roku 2019, wyjazd jest także organizowany do Nepalu!
Pierwsza faza projektu polega na potwierdzeniu obecności panter na badanych obszarach. Następnie nasz zespół zdefiniuje stan gatunku w wybranych strefach Nepalu poprzez identyfikację osobników i ich terytorium. Aby zlokalizować i obserwować dziką faunę z różnych punktów, uczestnicy są wyposażeni w lornetkę, lunetę, dziennik, fotopułapkę oraz GPS.
Możesz rozpocząć przygodę w nepalskich górach razem z innymi uczestnikami i poprawić system monitoringu osobników poprzez zastosowanie transektu.
Poniżej dokładnie omówimy cele naszego programu :
Cele pedagogiczne i naukowe programu :
- Przyczynić się do rozwoju nieinwazyjnego badania populacji pantery śnieżnej (Panthera uncia) oraz dzikiej fauny Himalajów.
- Stworzyć oraz wzbogacić bazę danych na temat fauny, we współpracy z rezerwatami i lokalnymi działaczami.
- Uwrażliwić uczestników wyprawy oraz lokalnych mieszkańców na ochronę środowiska oraz bioróżnorodności poprzez edukację i popularyzację nauki.
- Wspierać działania oraz działaczy ochrony środowiska w kraju, w którym odbywa się program.
Konkretne cele programu badawczego:
- Rozszerzyć wiedzę o z zakresu biologii pantery śnieżnej Panthera uncia (zachowanie, demografia, obszar występowania […]
- Zbadać wpływ czynników środowiskowych (topografia, antropia, itp.) na te parametry.
Twoja uważność na każdy najmniejszy ruch oraz na najdelikatniejszy dźwięk i odgłos pozwoli stać się „niewidzialnym”, dzięki czemu odkryjesz ukryte przez naturę bogactwo. Zapominając o własnym komforcie, nauczysz się nie płoszyć zwierząt, aby można było do nich podejść jak najbliżej.
Uwrażliwianie i kontakt z lokalnymi mieszkańcami
Program OSI-PANTERA ma na celu poszerzanie wiedzy na temat nauki i środowiska. Z tego powodu uczestnicy wyprawy będą mieli za zadanie przeprowadzić dwa spotkania (po zakończeniu ekspedycji) w szkołach lub w domach dziecka (często w innych za każdym spotkaniem), aby wyjaśnić projekt i zwrócić uwagę mieszkańców na istotę ochrony środowiska. Chcemy dotrzeć do najmłodszych odbiorców,
ponieważ wierzymy, że to w ten sposób program będzie miał długotrwały wpływ.
Jest to możliwe dzięki entuzjazmowi naszych uczestników, a także współpracy z naszym lokalnym partnerem: Greens Guards i LACCoS, nepalskiej organizacji, której celem jest ochrona środowiska i uwrażliwianie społeczności (podobnie jak OSI)!
Wyzwania te są istotnymi elementami dla rozwoju lepszego jutra.
Nasze badania, połączone z wymianą kulturową oraz uwrażliwianiem Nepalczyków na istotę ochrony pantery, sprawi, że wrócicie z tej wyprawy z głową pełną wspomnień oraz wrażeniem, że i Wy przyłączyliście się do czegoś ważnego.
Całość programu OSI-Panthera oraz jego historia jest opisana bardziej szczegółowo na tej stronie
Odkryjecie, że program zaczął swoją działalność w roku 2006 w Kirgistanie i że odbywa się on w wielu nadzwyczajnych dzikich rezerwatach. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj
Concept Appris sur le séjour
Ta misja to nie są zwyczajne wakacje czy klasyczny eko-wolontariat. Tutaj to Wy będziecie aktywnymi współtwórcami wyjazdu.
Będziecie także aktywnie uczestniczyć w badaniach w celu udoskonalenia wiedzy na temat tego „górskiego widma”.
Omówimy liczne zagadnienia podczas wyprawy:
ekologia – etologia – ornitologia – entomologia – botanika – ichnologia - biologia populacyjna - różnorodność biologiczna - środowisko – genetyka populacyjna - śledzenie zwierząt – transekt – zasadzka – edukacja naukowa – buddyzm i hinduizm - spotkania wielokulturowe
Le Matériel Utilisé
Program badawczy wyposaży Was we wszystkie konieczne materiały i urządzenia, które będą potrzebne do przeprowadzenia misji. Oczywiście nauczymy Was, jak z nich korzystać:
lornetka - luneta – mapa topograficzna – zestaw do pobierania próbek - GPS – aparat fotograficzny - fotopułapka - walkie-talkie – przewodnik do identyfikacji
Le lieu
Nadzwyczajny rezerwat natury: Langtang
Rezerwat Langtang, położony na północ od Katmandu wzdłuż granicy z Tybetem, jest miejscem, w którym będziesz mógł podziwiać piękne krajobrazy, a także docenić różnorodność biologiczną.
Ponadto, razem z ekipą OSI, odkryjesz tam niesamowite szlaki górskie, którymi powędrujemy, zanim powoli się zanurzymy w sercu natury tych majestatycznych gór.
Został on otwarty w 1976 roku i jest pierwszym parkiem w Himalajach. Obecnie jest jednym z 12 rezerwatów w Nepalu.
Park charakteryzuje się niesamowitym bogactwem fauny i flory. Możemy w nim zaleźć ponad 50 gatunków ssaków, 345 gatunków ptaków, liczne płazy i gady, 30 gatunków ryb oraz 55 gatunków motyli. Oprócz tego bogactwa fauny, występuje w nim też ponad 1000 gatunków roślin, z których 23 są endemiczne. Bardzo często w tym miejscu są spotykane rododendrony, a wiosną raczej lasy rododendronowe, które przyciągają poszukujące pożywienia małpy i ptaki, – co tworzy nadzwyczajne przedstawienie dla obserwującego.
Oprócz pantery śnieżnej, to nieuchwytna czerwona panda jest gwiazdą rezerwatu. Jest on jednym z rzadkich miejsc na świecie, gdzie można jeszcze zaobserwować tego małego, zagrożonego wyginięciem ssaka.
Inne warte uwagi ssaki, na które można się napotkać w rezerwacie, to leopardy powszechne, hulmany czczone, jelenie piżmowe, tary himalajskie oraz nahury górskie. Jeśli chodzi o ptaki, żyje tu orłosęp brodaty, orzeł cesarski, sęp łysy, tragopan czerwony czy olśniak himalajski, ptak emblematyczny dla Nepalu.
Wszystkie te (i jeszcze inne) gatunki będziemy mogli zaobserwować z bliska podczas wyprawy.
Le Quotidien sur Place
Po przyjeździe do Parku Narodowego pieszo pokonacie himalajskie góry, by zbierać informacje na temat pantery śnieżnej, jej ofiar i przeciwników.
Grupy będą złożone z 4-10 uczestników, 1-2 opiekunów OSI i ekipy kilku lokalnych przewodników. W takim składzie zainstalujecie i sprawdzicie w regularnych odstępach fotopułapki. Będą one działać przez wiele miesięcy, więc na pewno przyłapią zwierzęta aktywne na tym obszarze. Ta praca pozwoli zespołowi między innymi na stworzenie topografii obszaru występowania panter i ustalenie liczby populacji w rezerwacie – wzbogacając w ten sposób wiedzę na temat tego gatunku.
Konwersacje z mieszkańcami i lokalnymi przewodnikami będą przeprowadzane w języku angielskim. (Znajomość tego języka nie jest obowiązkowa dla uczestników wyprawy , opiekunowie OSI będą odgrywać rolę tłumaczy.) Oczywiście będziecie mogli odkryć kulturę mieszkańców, a może nawet spróbować nauczyć się trochę języka nepalskiego.
W ciągu dnia będziemy maszerować przez około 5 godzin, obserwować lokalną faunę, przeprowadzać prace naukowe, ustawiać fotopułapki, stosować transekt, szukać śladów zwierząt oraz wypoczywać.
Wieczory poświęcone zostaną odpoczynkowi, rozmowie na temat przeprowadzanej w ciągu dnia obserwacji, ale przede wszystkim fascynującej wymianie kulturowej z innymi uczestnikami i mieszkańcami Nepalu.
Jedną z podstawowych zasad naszej wyprawy jest niepozostawianie absolutnie żadnego śladu po sobie. Uczestnicy są świadomi tego, żeby nie należy zostawiać żadnych odpadów i że trzeba wszystkie użyte materiały zabrać z powrotem ze sobą. Ponadto planujemy umieścić w rezerwacie pojemnik na plastik, aby nie zanieczyszczać przyrody działalnością człowieka (czy to uczestników projektu czy innych gości rezerwatu).
W lokalnych szkołach zorganizujemy warsztaty uwrażliwiające mieszkańców na istotę ochrony środowiska. Ważnym elementem naszego programu jest zagwarantowanie mieszkańcom przyszłego udziału w programach ochrony środowiska.
Szczegółowy program wyjazdu dzień po dniu możecie znaleźć poniżej.
L'Équipe
Ekipa Programu OSI-PANTERA od lat składa się z kadry pełnej naukowców, entuzjastów i miłośników natury. Pełna lista wraz z opisem zespołu jest dostępna na tej stronie
Nasze wyprawy są przeprowadzane przez wychowawców naukowych specjalizujących się w panterze śnieżnej.
Dzięki temu nasza działalność jest w 100% poświęcona wyznaczonym przez nas celom naukowym i kulturowym.Na wyprawę wyruszycie z różnymi opiekunami:
- Pierre Peyret jest animatorem naukowym programu OSI-PANTERA od 10 lat, przewodnikiem górskim (Les chemins de Pierre) i przyrodnikiem. Jego ogromne doświadczenie przyczynia się do wzbogacenia naszej podróży do Nepalu.
Jest on także koordynatorem stowarzyszenia „Loup chez Férus” działającym na rzecz ochrony wilków, niedźwiedzi i rysi we Francji.
- Clément Burzawa jest kierownikiem programu w Nepalu, inżynierem-ekologiem, pedagogiem naukowym, podróżnikiem i miłośnikiem sportu i Azji. Dzięki niemu odkryjesz niesamowite miejsca i nową, fascynującą kulturę.
- Julie Rode jest pedagogiem naukowym specjalizującą się w fizyce kwantowej i, już wkrótce, w ekologii. Obecnie jest ona w trakcie zdobywania uprawnień, aby zostać przewodnikiem górskim. Julie od wielu lat jest bardzo zaangażowana w rozwój naukowy programu OSI-PANTERA.
- Raj Pudashaini jest naszym nepalskim przewodnikiem obecnym podczas każdej wyprawy. Jest on profesjonalnym przewodnikiem górskim, dyplomowanym w Nepalu i urodził się w rezerwacie Langtang w wiosce Jibjibe, gdzie mieszka z rodziną. Raj doskonale zna park
i dzięki temu pozwala nam na odkrycie wielu tajemnic, które z doświadczenia zna najlepiej. Jest także przewodnikiem bardzo rozważnym i o nadzwyczajnej życzliwości.W zależności od wyprawy i liczby uczestników, niektóre dodatkowe osoby (sirdar, szerpa), wesprą projekt. Staramy się pracować z tymi samymi osobami, by utrzymywać relacje z każdym z biegiem lat.
Ważne: Objectif Sciences International, pracując z lokalnym zespołem, przestrzega deklaracji etycznej. Dzięki temu możemy rozwijać nasz program w Nepalu wedle istotnych dla organizacji wartości. Gwarantujemy przyzwoitą pensję, odpowiedni sprzęt zapewniający bezpieczną pracę, a także, w przeciwieństwie do praktyk agencji turystycznych i wspinaczkowych, dbamy o nieobciążanie nadmiernym bagażem pracowników.No i oczywiście… WY !, którzy staniecie się częścią ekipy!
To dzięki Wam i wszystkim naszym wolontariuszom program może istnieć i przeprowadzać coroczne badania terenowe.Nie myślcie, że po ukończeniu wyprawy, wrócicie do siebie i zapomnicie o podróży – staniecie się „panterowcem” i częścią naszego zespołu!
L'Hébergement
Po przybyciu do Bhaktapur zatrzymamy się w sercu starego miasta u naszych przyjaciół, braci Sajana i Srijana, którzy pozwolą nam odkryć uprawianą przez nich sztukę garncarską.
Podczas naszych wizyt do Katmandu będziemy zakwaterowani w hotelu Yellow House usytuowanego niedaleko tętniącej życiem dzielnicy Thamel.
Okolica, w której znajduje się hotel jest raczej spokojna, co tworzy środowisko, w którym można nieco odetchnąć. Po wyprawie wzięcie ciepłego prysznica będzie na pewno miłym elementem relaksu! Co więcej, miłą atmosferę pobytu zapewni nam troskliwa Narahine, która bardzo dba o każdego ze swoich gości.
Pierwsze dni po przybyciu do rezerwatu będziemy spędzać w małych nepalskich domach, w rodzaju górskich schroniskach, nazywanych „lodges”. Ich wyposażenie jest podstawowe, ale komfortowe - obejmuje ono łóżko oraz prysznic. Ponadto będziemy mogli spróbować pysznych, tradycyjnych posiłków przygotowanych przez naszych gospodarzy.
Jeżeli nie w lodges, to niektóre noce będziemy spędzać w domach mieszkańców. Jest to doskonała możliwość, aby lepiej poznać lokalną kulturę.
Po wejściu głębiej w serce rezerwatu, porzucimy lodges i będziemy spać pod namiotami w bardzo spokojniej atmosferze pięknych Himalajów. Będziemy mogli cieszyć się wspólnymi posiłkami w dużym namiocie i niezapomnianymi francusko-nepalskimi wieczorami przy ognisku.
Témoignages
Le Programme au Jour le Jour
Uwaga: Program może zostać poddany modyfikacjom w zależności od pogody, kwestii naukowych i organizacyjnych.
Ponadto, to wy będziecie w dużej mierze tworzyć swój własny program podczas wyprawy.
Wyjazd 18-dniowy - Dolina Langtang:
Dzień 1: BHAKTAPUR
Nasz zespół odbierze Was z lotniska i zawiezie do Bhaktapur, w samo serce starego miasta. Pierwszy dzień programu spędzimy na przygotowaniach, zarówno logistycznych, jak i naukowych, a także na odkrywaniu nadzwyczajnego bogactwa kulturowego w tej wiekowej stolicy Newar.Dzień 2: WYJAZD DO LANGTANG
Podróż do Langtang odbędzie się prywatnym autobusem z hotelu. Mimo stosunkowo niewielkiej odległości, będziemy jechać do wioski Syafrubesi około 6 godzin. Będzie to jednak okazja, aby podziwiać niesamowite widoki. Po przybyciu do Langtang będziemy zwiedzać okolicę pieszo przez około 1,5 godziny. Następnie uczestnicy spędzą pierwszą noc w górach niedaleko małej wioski Bamboo na wysokości 1600 m.Dzień 3: BAMBOO - RIVERSIDE
Podążając ścieżką trekkingową w dolinie Langtang, zaczniemy odkrywać las, w którym będziemy przeprowadzać nasze pierwsze obserwacje przyrodnicze. Po 5-6 godzinach marszu (wliczając przerwy) dotrzemy do Riverside, gdzie spędzimy noc (2600 m).Dzień 4: RIVERSIDE - MUNDU
W otoczeniu wielkiej, ptasiej gromady opuścimy las i dotrzemy do Ghoratabela, gdzie zobaczymy pierwsze ośnieżone szczyty. Po 5-6 godzinach marszu, dotrzemy do małej wioski Mundu (3400 m).Dzień 5: MUNDU – KYANJING GUMPA
Spędzimy pół dnia odpoczywając i następnie wyruszymy w pieszą, 2-godzinną wędrówkę do Kyanjing Gumpa (3800 m). Po dotarciu do wioski uczestnicy będą mieli czas wolny. Rzeka niedaleko Kyanjing Gumpa jest idealnym miejscem do przeprowadzenia badań. W jej pobliżu możemy zaobserwować ślady zwierząt i różnorodnych ptaków. Co więcej, warto również zanurzyć się w wodzie i skorzystać z możliwości kąpieli w rzece.Dzień 6: KYANJING GUMPA
Jednodniowy postój w celu przyzwyczajenia się do wysokości. Odbędziemy 4-godzinną wędrówkę, w trakcie której będziemy wspinać się na Kyanjing Ri (4500 m) w pobliżu wioski. Co więcej, zastosujemy pierwszy transekt na grzbiecie góry, aby lepiej zbadać środowisko górskie.Dzień 7: KYANJING GUMPA - LANGSHISA KHARKHA
Wyjazd do Langshisa Kharkha (4160 m), wioski usytuowanej pośrodku imponujących gór, gdzie rozbijemy nasz obóz. Będziemy szukać śladów obecności pantery śnieżnej i innych zwierząt.Dni 8-12: BADANIA
Podczas tej części wyprawy będziemy się poruszać wokół głównego obozu (4160 m).
Wyruszamy w kierunku otaczających nas grzbietów górskich, przemierzając skaliste klify (które są obszarami wyznaczania terytorium). Nagle, za skałą, znajdujemy ślad! Może należy do pantery śnieżnej? Następnie organizujemy przerwę na lunch, by móc podziwiać niesamowity krajobraz i otaczające nas szczyty o wysokości ponad 7000 m.
Kontynuując naszą wędrówkę, jeden z uczestników wyprawy zauważa stado tarów himalajskich. Obserwujemy je z zachwytem w ciszy, odnotowując liczbę samców, samic i młodych osobników... Po chwili, zmierzając w stronę pobliskiego grzbietu górskiego, zauważamy odchody zwierzęcia, które mogą należeć do pantery i pobieramy próbki. W tym samym momencie widzimy na niebie przelatujące ogromne ptaki drapieżne, najprawdopodobniej sępy himalajskie.Jesteśmy na wysokości 5000 m i świętujemy nasze dokonanie. Następnie schodzimy i wracamy do obozu. Wieczorami organizujemy wspólne posiłki przy ognisku i dzielimy się cennymi chwilami, spędzonymi razem z innymi uczestnikami wyprawy, przewodnikiem i lokalnym zespołem.
Dzień 13: LANGSHISA KHARKHA - MUNDU
Wcześnie rano pakujemy się i składamy obóz. Następnie wracamy do Mundu (3400 m). Podczas naszego zejścia, które trwa około 5 godzin, możemy podziwiać latające na niebie sępy.Dzień 14 : MUNDU – GUMNACHOK
Zaczynamy drogę powrotną. Zejście trwa około 5 godzin i wymaga mniej wysiłku niż wejście, co pozwoli nam na więcej czasu, aby się zatrzymać i obserwować dziką przyrodę napotkaną po drodze.
Celem dnia jest zejście do małej chaty w Gumnachok (2700 m), w której spędzimy noc niedaleko rzeki. Ci nieco odważniejsi, którzy chcieliby tuż przed zmrokiem obserwować naturę, mają szansę zobaczyć małpy i czerwone pandy.Dzień 15: POWRÓT DO KATHMANDU
Po trwającym około 5 godzin zejściu do Syafrubesi wsiądziemy w autobus, który zabierze nas do Katmandu! Podróż po często nieregularnej drodze będzie trwać około 6 godzin. Po przyjeździe do stolicy będziemy korzystać z należytego czasu wolnego, który możemy przeznaczyć na odpoczynek i zwiedzanie.Dzień 16: KATHMANDU
Rano uczestnicy będą pracować nad wzbogaceniem bazy danych oraz opracowaniem ich instrukcji obsługi.
Po południu będziemy mieli czas wolny oraz okazję na zakupy w mieście.Dzień 17: WARSZTATY UWRAŻLIWIAJĄCE I WIZYTY
Zorganizujemy prezentację w szkole lub domu dziecka w Katmandu na temat bogactwa różnorodności biologicznej rezerwatu oraz poruszymy temat pracy wykonanej podczas projektu.Zwiedzimy najbardziej tajemnicze miejsca Kathmandu, Swyambunath oraz plac Durbar.
Tego samego dnia odbędzie się ostatni posiłek z całym zespołem francusko-nepalskim.
Dzień 18: KATMANDOU - FRANCE
Wylot z Nepalu. Ekipa OSI będzie towarzyszyć uczestnikom w drodze na lotnisko, aby mieć pewność, że każdy bezpiecznie i z głową pełnych wrażeń i doświadczeń dotrze na miejsce.Wyjazd 14- dniowy Święte jeziora Gosaïkunda
Dzień 1: BHAKTAPUR
Celem pierwszego dnia po przybyciu do Nepalu jest przygotowanie się pod względem logistycznym i naukowym do dalszych badań. Po odpoczynku po podróży przystąpimy do odkrywania bogactwa lokalnej kultury w mieście Bhaktapur, stolicy grupy etnicznej Newar. Specyficzna dla Bhaktapur architektura i liczne świątynie są idealnym miejscem do odkrycia kultury Nepalu.Dzień 2: WYJAZD DO LANGTANG - DUNCHE
Drogę z Bakthapur do Dunche (1960 m) przemierzymy jeepem lub autobusem. Podróż po wijących się górskich drogach będzie trwać około 6-7 godzin.
Po dotarciu do Dunche będziemy spacerować przez 1,5-2 godziny, aż dotrzemy do naszego celu - domków usytuowanych w spokojnym lesie.Dzień 3: TIWAERI - SINGH GOMPA
Podążymy ścieżką w kierunku Singh Gompa (3330 m), zwanej także Chandanbari. Dotrzemy do celu po 3-4 godzinach marszu po nierównej drodze. Niesamowite pejzaże będą naszymi stałymi towarzyszami podczas tej wędrówki.
Odwiedzimy miejscową wytwórnię serów robionych z mleka jaka i klasztor buddyjski. Dzień skończy się spokojnie, pośrodku pięknego pejzażu.Dzień 4: SINGH GOMPA - LAURIBINAYAK - NAMIOTY
Powoli poczujemy, że nasza droga robi się bardziej stroma i prowadzi nas w las iglasty. Stopniowo krajobraz przekształca się w hale. Po 3 godzinach marszu dojdziemy do Lauribina (3910 m), gdzie zorganizujemy przerwę na ciepły posiłek, podziwiając magiczny widok na Himal Chuli (7893 m), Manaslu (8156 m) i Ganesh Himal (7406 m).
Następnie zejdziemy z utartego szlaku w celu znalezienia tropu pantery śnieżnej. Po kilku godzinach badań rozbijemy namioty, aby spędzić noc w sercu góry.Dni 5 & 6: BADANIA
W ciągu tych dwóch dni będziemy odkrywać i badać dzikie, otaczające nas wzgórza.
Tam, za skałą! Ktoś zauważył ślad! Być może to pantera… Podczas przerwy na lunch będziemy podziwiać niesamowity widok otaczających nas szczytów o wysokości ponad 7000 m.Kontynuując nasze badania naukowe, uczestnicy wyprawy zauważą stado tarów himalajskich. Obserwujemy je z zachwytem w ciszy, odnotowując liczbę samców, samic i młodych osobników. Po chwili zmierzając w stronę pobliskiego grzbietu górskiego, zauważamy odchody zwierzęcia, które mogą należeć do pantery i pobieramy ich próbki. W tym samym momencie widzimy na niebie przelatujące ogromne ptaki drapieżne, najprawdopodobniej sępy himalajskie.
Wieczorami organizujemy wspólne posiłki przy ognisku i korzystamy w pełni z cennych chwil spędzonych razem z innymi uczestnikami wyprawy, przewodnikiem i lokalnym zespołem.
Dzień 7: LAURIBINAYAK - GOSAÏKUNDA
Zwiniemy obóz i wrócimy do Lauribiny, odnajdując znany nam szlak. To na nim możemy w końcu zobaczyć święte jeziora.
Jezior w tym miejscu jest kilkanaście, ale najważniejsze wśród nich to Gosaïkunda, Saraswatikunda i Bhairabkunda.
Legenda głosi, że Shiva przebił lodowiec swoim trójzębem, aby zaspokoić swoje wielkie pragnienie. Woda z tego lodowca utworzyła święte jeziora.Dzień kończymy, spędzając czas w domku niedaleko jeziora Gosaikunda, podziwiając piękny zachód słońca i otaczające nas góry.
Dni 8 & 9: BADANIA
Dzień spędzimy na poszukiwaniu śladów obecności naszego ducha gór wokół jeziora. Bardziej na południe rozbijemy nasz obóz, żeby nie naruszyć ekosystemów jezior i ich okolicy.Dzień 10: LAURIBINA PASS - GHOPTE
Po porannym pobraniu próbek opuścimy obóz i skierujemy się do Ghopte.Dzień 11: GHOPTE - MELANCHIGAON - TARKEGHYANG
Kontynuujemy nasze zejście w kierunku Melanchigaon. Ta typowa, tętniąca życiem, barwna wioska, pokazuje nam, jak grupa etniczna Sherpa może żyć w tak ciężko dostępnym miejscu i trudnych warunkach. Mieszkańcy są bardzo gościnni.
Po 5-6 godzinnym marszu dotrzemy do wioski Tarkeghyang (2600 m).Wykorzystamy naszą obecność w wiosce, aby przeprowadzić prezentację o różnorodności biologicznej dla dzieci w miejscowej szkole. Opowiemy również o naszej pracy wykonanej podczas projektu. Jeśli będziemy mieć możliwość, wspólnie z dziećmi zorganizujemy w wiosce zbiórkę odpadów i porozmawiamy o znaczeniu ochrony środowiska.
Dzień 12: TARKEGHYANG - SARMATHANG
Po 3-4-godzinnej wędrówce dotrzemy do wioski Sarmathang (2580 m), gdzie będzie czekał na nas autobus lub jeep, który zabierze nas z powrotem do tętniącego życiem Katmandu. Jazda zajmie około 3-4 godzin.Dzień 13: ZWIEDZANIE KATHMANDU
Uczestnicy wyprawy spędzą dzień na zwiedzaniu stolicy Nepalu. Wybierzemy się do małpiej świątyni Swyambunath, zwiedzimy plac Durbar i zrobimy zakupy w tętniącej życiem dzielnicy Thamel.Tego samego dnia odbędzie się ostatni posiłek z całym zespołem francusko-nepalskim.
Dzień 14 : KATMANDOU - FRANCJA
Wylot z Nepalu. Ekipa OSI będzie towarzyszyć uczestnikom w drodze na lotnisko, aby mieć pewność, że każdy dotrze na miejsce bezpiecznie i z głową pełną wrażeń i nowych doświadczeń.
A prendre avec soi
Oprócz waszej żelaznej motywacji i dobrego humoru, tutaj jest lista materiałów, niezbędnych do Waszej misji: