Envoyer à un ami

Śladami pantery śnieżnej w Kirgistanie

Zostań uczestnikiem projektu ochrony ssaka zagrożonego wyginięciem! W programie: jazda konna, przygody, podróże i obserwacja dzikiej przyrody! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Śladami pantery śnieżnej w Kirgistanie

Zostań uczestnikiem projektu ochrony ssaka zagrożonego wyginięciem! W programie: jazda konna, przygody, podróże i obserwacja dzikiej przyrody! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Śladami pantery śnieżnej w Kirgistanie
„Za Panterą!”
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Śladami pantery śnieżnej w Kirgistanie

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Dołącz do organizacji naukowej Objectif Sciences International i jej grupy przyrodników działającej w sercu rezerwatu przyrody w Kirgistanie, aby badać i monitorować życie pantery śnieżnej – zwierzęcia symbolicznego dla gór Azji Centralnej, o którym nie mamy zbyt wiele informacji.

Przemierzając doliny, zbocza i szczyty górskie konno lub pieszo, uczestnicy będą szukać śladów wskazujących na obecność dzikiej fauny, a zwłaszcza pantery śnieżnej w kirgiskich górach Tien Shan. Towarzyszyć im będą profesjonalni przyrodnicy i leśnicy pracujący w rezerwatach przyrody.

Wielbicielu szerokich przestrzeni i przygód, przyrodniku amatorski czy zawodowy – to doświadczenie jest dla Ciebie!

Le Séjour

„Na szlaku Śnieżnej Pantery w Kirgistanie”

To małe zwierzątko widoczne na zdjęciu jest jednym z dwóch młodych śnieżnych panter, które zostały zaobserwowane na wolności w Niebiańskich Górach (Kirgistan) przez uczestników naszej wyprawy OSI-Panthera w sierpniu 2014 r.

Wyprawa naukowa Na szlaku Śnieżnej Pantery organizowana przez ONG Objectif Sciences International (OSI) jest nie tylko odkrywaniem natury czy przygodą w kirgiskich górach Tian Shan , ale również podróżą w głąb samego siebie.
Jeżeli uzbroisz się w pokorę i cierpliwość, to podczas tej wyprawy, mającej na celu badanie i ochronę dzikich zwierząt, znajdziesz nieoczekiwane bogactwo ukryte w fascynujących obserwacjach zwierząt i codziennym kontakcie z dziką przyrodą…

Pantera śnieżna (Panthera uncia), nazywana także „leopardem śnieżnym„czy „irbisem”, zamieszkuje ogromne terytorium w Azji Centralnej (przestrzeń występowania tego gatunku rozciąga się przez teren 12 państw, a w Kirgistanie jest ważną częścią kultury już od tysiącleci.
Chociaż w Kirgistanie żyje jeszcze duża liczba panter śnieżnych (około 10% światowej populacji tego gatunku), nie ma zbyt wielu przeprowadzonych badań na ich temat oraz, co gorsza, są one celem kłusowników. Istnieją jeszcze inne zagrażające im niebezpieczeństwa takie, jak zmniejszenie i fragmentacja ich terytorium życia, obniżona liczba dzikich zwierząt stanowiących dla nich pożywienie (koziorożce i muflony) oraz konflikty z hodowcami zwierząt. Za kilka lat będą już widoczne pierwsze konsekwencje globalnego ocieplenia na ten gatunek…

Vidéo

Zobacz krótki filmik o wyprawie OSI-Panthera. Dziękujemy Bruno Cédat, uczestnikowi wyprawy w sierpniu 2017 w rezerwacie Naryn, za nakręcenie tego filmu.

Na filmie widzimy przemieszczającą się panterę śnieżną zaobserwowaną podczas naszych wypraw w sierpniu 2018r.
Nauczycie się ją namierzać, śledzić i obserwować… ale chiiiiicho!
Zwróć uwagę na występowanie niezwykłego zjawiska mimetyzmu w naturze. Barwa futra pantery śnieżnej zlewa się z kolorem skał! To dlatego mówi się o niej jako o tajemniczym gatunku.

Le Projet de Recherche

Ta wyprawa w ramach wakacji naukowych jest organizowana przez stowarzyszenieObjectif Sciences International (OSI) jako część ochotniczych akcji w Programie Badawczym i Edukacyjnym poświęconym badaniom i ochronie pantery: OSI-Panthera.
Od 2006 co roku OSI-Panthera zaprasza młodzież od lat 16, studentów, dorosłych w każdym wieku oraz rodziny!

Pantera śnieżna (Panthera uncia), nazywana także „leopardem śnieżnym” czy „irbisem”, jest zwierzęciem tajemniczym, fascynującym, mitycznym. Przez liczne lokalne ludy jest uważana za ducha gór lub królową Himalajów.
Podczas pierwszej fazy projektu dowiedziemy obecności pantery śnieżnej na badanych terenach. Następny etap to zbadanie stanu i liczebności jej populacji w Kirgistanie, a przede wszystkim na poszczególnych terenach. W tym celu zidentyfikujemy poszczególne pantery oraz ich terytorium życia. Nasza grupa wyruszy w teren wyposażona w lornetki, notatnik polowy, fotopułapki, lunety i GPS, by zlokalizować i zaobserwować dziką przyrodę pod różną postacią!

Cele programu są następujące:
Cele programu naukowego i pedagogicznego:
- monitorowanie pantery śnieżnej (Panthera uncia) i dzikiej przyrody Azji Środkowej przy użyciu nieinwazyjnych metod monitorowania zwierząt;
- tworzenie i wzbogacanie bazy danych dotyczącej dzikiej przyrody we współpracy z rezerwatami i lokalnymi działaczam;
- zwiększenie świadomości na temat wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz różnorodności biologicznej poprzez edukację i popularyzację informacji naukowych wśród uczestników oraz lokalnej społeczności;
- wspieranie działań mających na celu ochronę środowiska w krajach, w których jest przeprowadzany projekt badawczy.

Konkretne cele programu badawczego:
1) Poszerzenie wiedzy na temat biologicznych aspektów życia pantery śnieżnej, Panthera uncia (zachowanie, występowanie, terytorium, reprodukcja, odżywianie itp.).
2) Znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jaki wpływ mają czynniki środowiskowe, między innymi topografia, na wyżej wymienione aspekty życia pantery śnieżnej?

W tym momencie na miejscu istnieją dwa duże projekty badawcze:
- badanie łatek na futrze panter śnieżnych za pomocą fotopułapek. Tworzą one wzór wyjątkowy dla każdego osobnika (tak jak nasze odciski palców). W ten sposób możemy przeprowadzić identyfikację osobników i przeanalizować poszczególne miejsca przebywania pantery w ciągu jej życia, a także dowiedzieć się o niej wiele innych rzeczy (zachowanie, reprodukcja, odżywianie itp.).
- badanie genetyczne na podstawie odchodów analizowanych w laboratorium. W ten sposób można zidentyfikować liczbę panter, ich płeć, ich pokrewieństwo. To badanie będzie można w przyszłości wzbogacić dzięki pułapkom chwytającym włosie.
Te ostatnie wykorzystamy także w celu zrobienia inwentarza fauny i porównania na przestrzeni lat występowania: muflonów (Ovis ammon spp), koziorożców (Capra sibirica), wilków (Canis lupus), niedźwiedzi (Ursus actos isabellinus), rysi (Lynx lynx isabellinus), jeleni (Cervus canadensis songaricus), orłów królewskich (Aquila chrysaetos), orłosępów (Gypaetus barbatus), sępów himalajskich (Gyps himalayensis) itp.

Więcej szczegółów dotyczących programu OSI-PANTERA oraz jego historię możesz znaleźć tutaj.
Od 2019 roku istnieje program z misją identyczną do naszej. Ma on miejsce w dolinie Langtang w Nepalu.
Najwyższy czas zacząć podróżować inaczej, spędzać czas wakacji w sposób użyteczny i przynoszący korzyści dla środowiska… Wyruszcie śladami pantery śnieżnej! :-)

Lire plus

Concept Appris sur le séjour

Ta misja to nie zwyczajne wakacje czy klasyczny eko-wolontariat. Tutaj to Wy będziecie aktywnymi współtwórcami Waszego wyjazdu. Wybierzecie się na przygodę nie tylko pełną wspinaczek (przy obserwacji fauny) i jazdy konnej (podczas przemieszczania się z jednego obozu do drugiego), ale także odkryjecie nowe pojęcia i dużo się nauczycie. Tą wiedzą podzielicie się zarówno z innymi uczestnikami, jak i lokalnymi mieszkańcami.

- antropologia - etologia – ekologia - biologia populacyjna - ewolucja - genetyka populacyjna - identyfikacja fotograficzna - ornitologia - entomologia - botanika - ichnologia – pobór próbek - zbieranie danych - transekt - inwentaryzacja fauny i flory - wyginanie gatunków - ochrona przyrody – kłusownictwo
- wielkie koty - drapieżnicy – ofiary drapieżników – konkurencja w świecie zwierząt - monitorowanie gatunków zwierząt - obserwacja - tropienie
- odkrycie kultury i tradycji - tradycyjna wiedza przodków - zapoznawanie się z nowym językiem obcym - dzielenie się wiedzą
- wędrowanie – stawianie zasadzek - biwakowanie
- bezpieczeństwo w środowisku górskim - przemieszczanie się poza wytyczonymi szlakami – samodzielność - instalacja obozowiska

Le Matériel Utilisé

Podczas programu będziecie mieli do dyspozycji różnorodne narzędzia do pracy. Nauczymy was, jak sprytnie z nich korzystać:

- książki - mapa topograficzna - zestaw do pobierania próbek - GPS - fotopułapka – przewodnik ornitologiczny
- lornetka - luneta - dziennik terenowy – podwójny decymetr – katalog tropów zwierzęcych
- fotografia cyfrowa - wideografia cyfrowa
- walkie-talkie - telefon satelitarny – apteczka pierwszej pomocy
- wyposażenie do jazdy konnej - namioty – kuchenka gazowa

Le lieu

Nie zapomnij zabrać swojej wizy, która pozwoli Ci zwiedzić Niebiańskie Góry, góry Tien-Shan, wielkie jezioro Issik Kul oraz płaskowyże kirgiskie!

W celu zwiększenia badanego obszaru przez cały rok będziemy pracować na różnych terenach, między innymi w dwóch narodowych rezerwatach naturalnych (Sarychat-Ertash i Naryn), a także w dolinach Shamshy i Chon Jarguilchak.

Proponujemy Wam różne daty, różne miejsca i różne długości wyjazdu do Kirgistanu od maja do października.

Państwowy Rezerwat Przyrody Sarychat-Ertash jest położony na południe od wielkiego jeziora Issik Kul, w górach na granicy Kirgistanu i Chin,. Aby mieć do niego dostęp, wymagane jest specjalne zezwolenie.
Oficjalna autoryzacja jest także potrzebna, by zwiedzić Rezerwat Naryn znajdujący się w centrum kraju niedaleko wspaniałego jeziora Son Kul i jego rezerwatu ornitologicznego.
Doliny Shamshy i Chon Jarguilchak są obszarami chronionymi, w których polowanie jest surowo zabronione, chociaż dostęp do nich nie jest ograniczony. Naturalne i tradycyjne pasterstwo jest jeszcze bardzo obecne na tym obszarze.
Otoczeni przez masywy, zanurzycie się w serce kirgiskiego stepu, pomiędzy jeziorami, strumieniami i lodowcami. Poskromicie góry i doliny pieszo lub konno. Podczas biwakowania w pobliżu szczytów będziecie mogli oglądać Drogę Mleczną…
Podczas tej wyprawy powrócicie do tego, co w życiu najważniejsze, z dala od hałasu i tłoku życia codziennego.

Mapa poszczególnych terenów badawczych

Stowarzyszenie non-profit Objectif Sciences International (OSI) jest odpowiedzialne za całą logistykę wypraw do Kirgistanu, bez korzystania z ofert usługodawców. Nasze działania w Rezerwatach Przyrody są współorganizowane ze stałym zespołem, który pracuje w rezerwacie oraz bierze udział we wszystkich naszych wyprawach. Dzięki temu nasza działalność jest w 100% poświęcona wyznaczonym przez nas celom naukowym i kulturowym.

Jeśli nie będziemy nocować na terenie rezerwatu, to u mieszkańców tamtych obszarów - w jurtach bądź w wiejskich domach.
Z biegiem lat poznani przez nas gospodarze z Bishkek, Teuleuk i Chong-Jargilchak, kierowcy oraz strażnicy pracujący w rezerwatach stali się więcej niż tylko naszymi współpracownikami – są oni naszymi oddanymi przyjaciółmi, których za każdym razem odwiedzamy z radością. Nie możemy się doczekać aż ich poznacie.

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Wybierzecie się na przygodę w kirgiskie góry i razem z innymi uczestnikami wyprawy udoskonalicie tropienie panter, tworząc transekty.

Będziecie śledzić pantery, podążając za ich śladami i używając fotopułapek, które zainstalowane na ich terenie i/lub kontrolowane na czas kilku miesięcy pozwolą na robienie wyjątkowych zdjęć dzikiej fauny zarówno za dnia, jak i nocą.
Zważając na najcichszy szmer lub oddech, śledząc uważnie każdy ruch... Staniecie się częścią góry, by odkryć bezcenne bogactwa przez nią chowane. Zapominając o własnym komforcie, nauczycie się, jak nie zwrócić na siebie uwagi zwierząt – by móc się do nich zbliżyć jeszcze bardziej.

W Waszym dzienniku terenowym zanotujecie wszystkie ważne dla badań detale: rodzaj wskaźnika badawczego, konkretny gatunek, płeć zwierzęcia, liczbę populacji, dokładną godzinę i miejsce obserwacji… W ten sposób stworzycie prawdziwą bazę danych na temat pantery śnieżnej i jej ekosystemu. Wasze wyniki zostaną przeanalizowane na koniec sezonu badawczego przez naszą ekipę wraz ze stażystami i specjalistami. Pozwolą one ulepszyć przyszłe metody ochrony tego gatunku w rezerwatach i organizacjach lokalnych.

Podczas wyprawy przeżyjesz wyjątkowe i intensywne doznania. Dostrzeżesz niesamowitą magię dzikiej przyrody, przemierzając porośnięte szarotkami stepy, odkrywając podnóża lodowca oraz będąc w sercu dolin otoczonych ośnieżonymi szczytami.

Wieczorem dołączysz do obozu, gdzie przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem będziesz dzielić niezapomniane chwile z innymi uczestnikami wyprawy i zapoznasz się z interesującą kulturą narodu kirgiskiego, jak i jego historią i wierzeniami.
Po zakończeniu przygody powrócisz z fascynującymi wspomnieniami i ze świadomością przyczynienia się do ochrony nieocenionego skarbu, jakim jest pantera śnieżna i jej naturalne środowisko.

Lire plus

L'Équipe

Ekipa Programu OSI-PANTERA w Kirgistanie od lat składa się z kadry pełnej entuzjastów i miłośników natury.
W zależności od okresu będziesz mieć okazję poznać jednego z członków:

  • Anne-Lise (współorganizatorka Programu, spotkacie ją w rezerwacie Sarychat-Ertash),
  • Bastien (współorganizator Programu, spotkacie go w rezerwacie Naryn),
  • Pierre
  • Simon.

Wszystkich członków zespołu składającego się na animatorów projektów OSI-Panthera w Kirgistanie i Nepalu znajdziecie na tej stronie.

No i oczywiście... WY, którzy staniecie się częścią zespołu!
Nasza oferta kierowana jest do młodzieży od lat 16, studentów (z możliwością zaliczenia stażu w terenie) oraz dorosłych w każdym wieku, czy są przyrodnikami z zamiłowania, czy nie!
Nie myślcie, że po ukończeniu wyprawy, wrócicie do siebie i zapomnicie o podróży – staniecie się „panterowcem” i częścią naszego zespołu! ;-)

Lire plus

Parrains

Chcemy przedstawić dwóch profesjonalistów, którzy mając różne doświadczenie związane z biologią, posiadają coś wspólnego – wierzą oni w wartości stanowiące program OSI-PANTERA i chcą nas wspierać!

Thierry Bergès,
Wicemistrzyni olimpijska dwuboju w Vancouver w 2010, posiadaczka licznych tytułów Mistrzostw Świata, absolwentka studiów magisterskich kierunku Bioróżnorodność, Ekologia i Środowisko

Już od wielu lat jestem profesjonalną zawodniczką dwuboju. Od zawsze lubiłam czytać powieści przygodowe, odkrywać świat i przyrodę. Dzięki mojej pracy mogę dużo podróżować i obserwować różnorodne krajobrazy, przekraczając granicę wygód cywilizacji, aby wstąpić do fantastycznego i zadziwiającego świata dzikich zwierząt, który był naszym przez miliony lat. A jednak…

W naszych marzeniach wyobrażamy sobie piękne krajobrazy, przedstawiające dzikie pustkowia. Inspirujące reportaże i książki przygodowe przenoszą nas do świata, w którym natura odgrywa główną rolę. OSI-Pantera jest jedną z ekspedycji, która ożywia takie marzenia. Pozwala nam zaangażować się w ochronę tych dziewiczych przestrzeni, a co śmielszym także spełniać marzenia, wyruszając na wyprawy bogate w niesamowite doświadczenia.

Lire plus

L'Hébergement

Kiedy będziemy w kirgiskich miastach i wioskach, znajdziemy zakwaterowanie u lokalnych mieszkańców.

Jednakże, podczas wypraw górskich będziemy spać w śpiworach pod namiotem.
Czasami chata opiekunów zwierząt lub wagon stanie się naszym schronieniem. Zapewnią nam one większy komfort w przygotowaniu posiłków dla zespołu i wspólnym jedzeniu. Jednak i tam będziemy jednak żyć w prostych warunkach.
Jeśli będziecie chcieli, a pogoda nam na to pozwoli, opatuleni w śpiwór będziecie mogli podziwiać Drogę Mleczną!

Lire plus

Le Programme au Jour le Jour

Po przyjeździe do Bichkek pierwsze dni spędzimy na przygotowaniach – zarówno logistycznych, jak i naukowych. W tym samym czasie odkryjecie pierwsze, typowe dla Kirgistanu pejzaże oraz zapoznacie się ze współtowarzyszami przygody. Następnie udacie się w jeden z terenów badawczych wraz z innymi uczestnikami.

Po przybyciu na teren badawczy konno i pieszo poskromicie wysokie góry Kirgistanu w celu zebrania wszelkiego rodzaju informacjami o panterze śnieżnej, jej ofiarach i konkurentach. W mniejszych grupach po 6-7 uczestników, którymi opiekować się będzie 1-2 animatorów, lokalny przewodnik i 3 strażników, staniecie się ważną częścią badań partycypacyjnych. Co więcej, korzystanie z materiału naukowego już nie będzie dla Was sekretem.
Praca badawcza pozwoli na ustalenie populacji znajdującej się na określonym terenie, ustanowienie kartografii terytorium występowania pantery oraz rozwój wiedzy o tym ssaku w różnych dziedzinach naukowych.

Pod koniec ekspedycji przyjedziesz do wioski Chon Jarguilchak położonej na południowym brzegu jeziora Issyk Kul (długiego na 170 km i szerokiego na 70 km), która stanowi granicę między rezerwatem a miastem. Pomiędzy jedną kąpielą a drugą w otoczeniu lodowców zaczniesz wprowadzać zebrane dane naukowe i napiszesz krótki raport ze swojej przygody!

Każda wyprawa pozwala na poznanie kraju, jego zwyczajów i kultury .
Zobaczysz zachwycające widoki rezerwatu Sarychat-Ertash i Naryn oraz piękne pejzaże doliny Shamshy i Chon Jarguilchak, mieszanki stepów i niesamowitych gór zamieszkałych przez owce kanadyjskie, koziorożce, wilki, niedźwiedzie, rysie, jelenie, orły i sępy.
Relaks nad rzeką Issik Kul, dumą Kirgistanu, będzie ostatnim przystankiem przed powrotem do Francji.

Program nie jest z góry w pełni ustalony. Dzięki idei wyprawy partycypacyjnej staniesz się współtwórcą swojego programu!
Pogoda, zmęczenie i nieoczekiwane zmiany wpłyną na życie codzienne, a czasem spowodują modyfikacje planów grupy w ostatniej chwili. Jest to idealna okazja, żeby pokazać, jak łatwo możesz się przystosować do niespodziewanych sytuacji!
Tutaj znajdziesz [opisy 3 różnych wypraw naukowych, z propozycją programu, który może być zmieniony na miejscu.
Wyprawa zajmie 19 dni w rezerwatach Sarychat-Ertash i Naryn oraz 14 w dolinach Shamshy i Chon Jarguilchak.

Lire plus

Journaux de Bord

Podczas wyprawy dzięki telefonowi satelitarnemu (do skorzystania również w nagłych przypadkach) instruktorzy naukowi będą nadawać co 2-3 dni krótkie wiadomości członkowi zespołu we Francji.
W ten sposób powstać może dziennik z podróży wypełniony przygodami naszej małej grupy.

Dzięki Dziennikom z podróży] możesz dokładnie odkryć nasz program i niezapomniane chwile przeżyte podczas wypraw!

Lire plus

Documents produits

Tutaj znajdziesz liczne sprawozdania z praktyk naszych uczestników:
http://www.osi-panthera.org/Rapport...

A tutaj sprawozdania naukowe autorstwa członków naszej organizacji (dostępne na życzenie):
http://osi-panthera.org/Rapports-sc...

Lire plus

Dans la presse

Nasze wyprawy zostały szeroko opisane w artykułach prasy francuskiej i zagranicznej. Bądź na bieżąco!
http://www.osi-panthera.org/La-pres...

Jeżeli możecie, podzielcie się wieścią o naszych wyprawach partycypacyjnych w Waszym środowisku prywatnym czy profesjonalnym lub w prasie, mediach, na platformach społecznościowych itp. Pomoże nam to w kontynuacji wypraw i pozyskiwaniu ambasadorów do naszych programów badawczych!

Lire plus

Affiches & Flyers

Tutaj znajdziesz nasz plakat i ulotki:

Tutaj znajdziesz całość naszych materiałów promocyjnych http://www.osi-panthera.org/Documen...

Lire plus

A prendre avec soi

Tutaj znajdziesz listę materiałów , które polecamy, aby dobrze przygotować się do wyprawy do Kirgistanu.
Zawiera ona wyposażenie niezbędne takie, jak wyposażenie do wspinaczki górskiej, śpiwór, materac, kask do jazdy konnej i lornetkę oraz wyposażenie dodatkowe.

Lire plus

A voir aussi



Nos partenaires