Envoyer à un ami

W sercu Gujany Francuskiej z nietoperzami z Amazonii

Weź udział w niesamowitej przygodzie w głębi lasu tropikalnego! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

W sercu Gujany Francuskiej z nietoperzami z Amazonii

Weź udział w niesamowitej przygodzie w głębi lasu tropikalnego! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > W sercu Gujany Francuskiej z nietoperzami z Amazonii

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Marzysz o podróży do Amazonii? Właśnie tam, w samym sercu lasów amazońskich, odbędzie się nasza wyprawa! Przeniesiemy Cię do świata, który może poszczycić się jednym z najbardziej różnorodnych ekosystemów.

Le Séjour

Weź z nami udział w pracach naukowych badających faunę i florę Amazonii. Będziesz mieć możliwość odkrycia zapierającego dech w piersiach lasu tropikalnego oraz przyczynienia się do jego ochrony. Właśnie teraz, kiedy jest w największym niebezpieczeństwie! Masowa deforestacja, urbanizacja terenów, budowa dróg, wydobywanie złota – to wszystko stanowi zagrożenie dla zielonych płuc naszej planety.

Wybierz się z nami na wyprawę naukową, która pomoże zwiększyć świadomość szerszego grona odbiorców i zapoczątkuje akcję w kierunku ochrony tego wyjątkowego miejsca.

Podczas całej wyprawy będziemy współpracować z ekspertami. Będziemy asystować im przy chwytaniu ptaków oraz nietoperzy za pomocą specjalnego sprzętu. Badania próbek i pomiary posłużą aktualizacji niezbędnych danych dotyczące awifauny i nietoperzy. Uczestnicy wyprawy zostaną poproszeni o pomoc przy dokonywaniu pomiarów oraz spisu danych.

Od 2015 roku badamy również nietoperze z terenów Gujany Francuskiej, a konkretnie jedne z ich pasożytów – owady Streblidae!
Jest to gatunek much-nielotów, które żywią się krwią swoich ofiar.

Jako że nasza misja pokrywa się czasowo z okresem, kiedy żółwie morskie składają jaja i ich małe wykluwają się na pewno uda nam się spotkać zespół organizacji KWATA, która zajmuje się ochroną środowiska.
Może i uda nam się też spotkać żółwia składającego jaja na plaży lub nawet asystować przy wylęgu młodych żółwi skórzastych!

Podczas wyprawy będziemy często zmieniać punkty badawcze tak, abyśmy mieli okazję odkryć jak największą liczbę miejsc.
Nasze projekty badawcze czasami zmuszają nas do opuszczenia leśnych zakamarków i przeniesienia się bliżej morza na obszary podmokłe. Dzięki temu mamy okazję poznać wiele różnych środowisk.

Nasze szczególne zainteresowanie nietoperzami oraz ich pasożytami wynika z faktu, że to właśnie te małe owady odgrywają kluczową rolę w rozsiewaniu nasion. W Europie zadanie to należy do ptaków.
Przyszłość lasów amazońskich leży w ich skrzydełkach.

Będziemy również odpowiedzialni za inwentarz fauny i flory, którego wyniki zasilą różne projekty starające się usystematyzować ekosystemy na terenach rezerwatów, po których będziemy się poruszać.

To właśnie udokumentowaniem tamtejszego bogactwa biologicznego, będziemy w stanie wpłynąć na opinię publiczną i świadomość ludzi. Długość naszej wyprawy to nic w porównaniu z długofalowymi efektami, które przyniesie.

Pobyt

Gujana Francuska to francuskie, zamorskie terytorium, którego powierzchnia przekracza 90 000 km2. Leży ona w Ameryce Południowej oraz graniczy od zachodu z Surinamem, byłą kolonią holenderską, a od południa i wschodu z Brazylią.

Jest to jedyne francuskie terytorium położone w Ameryce Południowej. Obecnie liczba mieszkańców wynosi ponad 160 000, podczas gdy w 1988 roku, liczyła jedynie 90 000. Jest to najsłabiej zaludniony obszar kontynentu Ameryki Łacińskiej, jednocześnie będąc najsłabiej zaludnionym miejscem na całym świecie.
Spowodowane jest to faktem, że ludność Gujany koncentruje się głównie wzdłuż rzek i przy obszarach wodnych, podczas gdy wewnątrz kraju obecność ludzi jest niewielka.

Duża część obszaru kraju jest pokryta przez las amazoński. Co więcej, Gujana należy do dziedzictwa narodowego Francji oraz wchodzi w skład wspólnoty europejskiej.

Przy 8 milionach hektarów lasy gujańskie stanowią najbardziej obszerny, francuski teren leśny. To aż jedna trzecia całej powierzchni lasów należących do Francji charakteryzująca się szczególną różnorodnością. Odnotowano tam bowiem obecność ponad 1 500 gatunków drzew. Niektóre z nich występują wyłącznie na tamtejszych terenach.
5,3 miliona hektarów lasów pozostaje pod okiem francuskiej organizacji pozarządowej ONF, a cała reszta zarządzana jest przez Amazoński Park Gujany.

Las ten stanowi bardzo ważny element przyrody Gujany Francuskiej, Francji i całej reszty świata. Dlatego musimy:

  • docenić ekonomiczną wartość i zrównoważony aspekt: zbalansować sektor drzewny, rozwijać ekoturystykę, wykorzystywać produkty lokalne;
  • zachować równowagę biologiczną: dzięki ścisłej ochronie, w ramach której pobierane są próbki z różnych środowisk i siedlisk przyrodniczych na dużych obszarach;
  • zaangażować społeczeństwo Gujany Francuskiej - ludność cywilną i rządzących - w działania ochronne;
  • zdobywać wiedzę na temat obszarów, które są wciąż bardzo mało znane.

Gujana Francuska posiada wszelkie podstawy prawne i regulacyjne, aby we współpracy z lokalną ludnością poprawić obecną sytuację i rozwijać politykę leśną, zatwierdzoną przez Program Zatwierdzania Certyfikacji Lasów.
Przy 6-krotnie mniejszej powierzchni od wszystkich terytoriów francuskich w Europie kraj ten ma ok. 10 razy więcej gatunków zwierząt, w tym między innymi owadów i pajęczaków.
To raj dla osób zafascynowanych naturą i obserwacją zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Podczas wędrówek, będziemy mogli obserwować różne gatunki drzew, takie jak arcydzięgiel, drzewo roucou, wacapou oraz figowiec wielkolistny, zwany drzewem dusicielem. Ma on w zwyczaju dosłownie „kolonizować”. Owija swoje korzenie wokół pnia drugiego drzewa, tworząc prawdziwą drewnianą tarczę - dławi je, aż drzewo umiera i znika.
Wyposażeni w lornetki będziemy mogli obserwować kilka z 720 gatunków ptaków, z których 35 to jedynie gatunki kolibra. Oprócz tego, na tych terenach można dostrzec 480 różnych ryb słodkowodnych, 5 200 gatunków roślin oraz 186 gatunków ssaków. Jeżeli starczy nam cierpliwości, to może uda nam się zobaczyć tapira, zębolitę olbrzymią, sarny czy nawet jaguara.
Do grupy mniej lubianych przez lokalną społeczność należą węże, pająki i płazy. Jednak nie musisz się obawiać. Ich wrodzona nieśmiałość sprawia, że bardzo rzadko można je zauważyć.
W ciągu dnia będziemy zapuszczać się w dzikie, pełne życia gęstwiny, aby sporządzać raporty badawcze pod okiem specjalistów.
Podczas całej wyprawy nauczysz się orientacji w terenie, korzystać z narzędzi pomiarowych, analizować dane oraz dzielić się zebranymi informacjami z publicznością poprzez uczestnictwo w konferencji oraz wystawy fotograficznej.

Szczepionka przeciw żółtej febrze jest obowiązkowa i ważna przez 10 lat. Przy wjeździe do Gujany Francuskiej wymagane jest zaświadczenie o wykonanym szczepieniu.
Zalecane są szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Dodatkowo należy się upewnić, że szczepienia na tężca i polio zostały terminowo wykonane.
Na potrzeby naszej wyprawy zdecydowanie zalecamy też szczepionkę przeciw durowi brzusznemu i profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.

  • Zobacz inne nasze wyprawy w ramach programu PERCEPTION:

W Prowansji:
Au fil de l’Arbre Provence – Opcja A, czyli spotkanie z gatunkami inwazyjnymi
Au Fil de l’Arbre Provence – Opcja odkrycie tajemnicy skoczogonków
Au Fil de l’Arbre Provence - nietoperze – Wszystkich Świętych
Au fil de l’Arbre en itinérance
Au fil de l’Eau

W Pirenejach:
Au fil de l’Arbre Pyrénées - Opcja A, czyli spotkanie z gatunkami inwazyjnymi

W Nancy:
Fantastique Gènes et Tiques

Za granicą:
W głąb Gujany Francuskiej - Amazonia – nietoperze – bioróżnorodność
Australia - angielski – nietypowe gatunki
Grecja - permakultura – nauka o ekosystemach

Le Projet de Recherche

Projekt naukowy Au Fil de l’Amazonie (W sercu Amazonii) jest częścią programu badawczego PERCEPTION, którego celem jest jak najlepiej zrozumieć zależności między gatunkami w danym środowisku, aby móc wprowadzać innowacyjne rozwiązania ekologiczne.
Nie da się ukryć, że lasy są ważnym źródłem surowców dla ludzi. Dają im one materiały budowlane oraz materiały do pozyskania energii. Czy mogą one nas leczyć i dostarczać nam odpowiedniej ilości pożywienia?
W wielu krajach tereny leśne są adaptowane pod pola uprawne, co skutkuje wycinką drzew. A co gdybyśmy zaczęli uprawiać rośliny w lasach? Czy da się pogodzić współistnienie bogatych ekosystemów i uprawy roślin bez zakłócania równowagi biologicznej?
Dlaczego sami mielibyśmy się nie przekonać czy można to zmienić?
Właśnie to jest celem tego projektu. Czynnie angażując w to większą liczbę osób, sami będziemy w stanie odpowiedzieć na te pytania.

Co więcej? Identyfikacja i klasyfikacja fauny i flory; zrozumienie zależności między ekosystemami; analiza różnorodnych gatunków i charakterystyka ich środowiska naturalnego.

Lire plus

Concept Appris sur le séjour

ekosystemy – antropologia – drzewa – koewolucja – wiedza przodków – etnobotanika – owady – fotosynteza – rośliny mięsożerne – rośliny o właściwościach leczniczych – podszyt leśny – permakultura – wspinaczka po drzewach

Le Matériel Utilisé

siatka na motyle - zielnik - lornetka - lupa kieszonkowa - mikroskop - okulary obserwacyjne - sprzęt laboratoryjny – aparat cyfrowy - pułapka na owady - pułapki na małe zwierzęta - terrarium – szkiełka do mikroskopu - zestaw do badań preparacji (nożyce, skalpel) - sprzęt do wspinaczki

Le lieu

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Po przyjeździe poświęcimy trochę czasu na poznanie stolicy Gujany Francuskiej – Kajennę. Jeżeli jednak w pierwszych dniach napięty grafik nam na to nie pozwoli, to z pewnością zarezerwujemy jeden dzień na zwiedzanie przed powrotem do domu. Następnie udamy się w podróż w głąb Gujany. Większość naszych dni spędzimy w lesie, a przemieszczać będziemy się pieszo. Dlatego też ważne jest, żeby zabrać ze sobą spodnie i kryte buty.

Nasze posiłki będą odbywać się w formie pikników. W przypadku, gdy oddalimy się na cały dzień od obozowiska, będziemy szukać punktów gastronomicznych bliżej punktów badawczych. Możliwe, że uda nam się spróbować tradycyjnej potrawy – gulaszu z miąższem owocu drzewa Awara. Warto zauważyć, że kuchnia Gujany Francuskiej łączy ze sobą kuchnię francuską, kreolską, brazylijską, a nawet chińską. Koniec z utartymi schematami – przekonasz się, że nie wszystkie te dania wypalają podniebienie.
Jeżeli chodzi o kontakt ze światem zewnętrznym, to można oczywiście zabrać ze sobą telefony komórkowe. Nie gwarantujemy jednak, że zasięg będzie zadowalający.

Dostęp do Internetu będzie możliwy w zależności od etapu wyprawy, na którym będziemy się znajdowali.

Uczestnicy dostaną szczegółową listę obowiązkowych rzeczy do wzięcia (ubrania, lekarstwa, sprzęt).

Lire plus

L'Équipe

Solène TOUZEAU

W czerwcu 2012, czyli po obronie tytułu magistra z biologii na Uniwersytecie w Burgundii, dołącza do naszego zespołu OSI jako Edukatorka naukowa na obozie Biotech Connection.
W 2013 obejmuje stanowisko koordynatora programu badawczego PERCEPTION.
Od tamtego czasu, opiekowała się już wieloma naszymi wyprawami badawczymi z dziedziny ekologii, m. in. Au fil de l’arbre, Au fil de l’eau czy Le sol et ses secrets.
Ekspedycja naukowa W sercu Amazonii to pierwsze takie przedsięwzięcie programu PERCEPTION od 2015 roku. Rekrutacja do tego projektu została już otwarta. Prosimy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona!

Anne DEBEFFE

W trakcie studiów z psychoterapii dwukrotnie wzięła udział w wyprawie do Gujany. Były to edycje z lata i jesieni 2017. Na drugim roku studiów magisterskich, wybierając psychoanalizę jako specjalizację, zdecydowała się wyjechać do Amazonii na 3 miesiące w celu lepszego poznania i zrozumienia lokalnej kultury. W marcu 2019 postanowiła oficjalnie dołączyć do OSI. Występuje ona w roli Edukatorki specjalizującej się w ekspedycjach naukowych. Jest ona zwolenniczką nurtu naturalistycznego. Dodatkowo wyszła z własną inicjatywą, żeby w trakcie wypraw organizować zajęcia z malarstwa akwarelowego i rysunku zwierząt oraz roślin.

||Maxime ROUMAZEILLES

Będąc pasjonatem biologii, obronił licencjat z ekologii na Uniwersytecie w Rennes. Następnie pracował przez rok w ramach projektów ochrony małp oraz żółwi morskich. Właśnie tam, po długiej przerwie, znowu miał okazję przekazywać wiedzę. Przypomniał sobie jak bardzo kocha zabawy animacyjne z najmłodszymi, które prowadził w 2008 roku. W 2011 kontynuował studia na kierunku ekologia na Uniwersytecie w Montpellier, a od 2012 do lata 2013 był wyjątkowo zaangażowany w działalność organizacji OSI jako Edukator, później, jako asystent zarządu oraz koordynator. Następnie w Gujanie w 2014 ukończył drugi rok studiów magisterskich na kierunku ekologia tropikalna, odbywając staż w dziedzinie etnoekologii.

Lire plus

L'Hébergement

Podczas wyprawy zapomnijcie o typowych wygodach, o Waszym łóżku i pobycie w 4-gwiazdkowym hotelu. Większość nocy spędzimy w hamakach zawieszonych w domkach ze strzechą. Tego typu budowle – drewniane, bez ścian, właśnie ze strzechą - są typowe dla kultury rdzennych mieszkańców Ameryki.
Ludność Gujany, ale też Brazylii, mieszka w takich domkach już od setek lat. Ich otwarta przestrzeń zapewnia kontakt z naturą, delikatny chłód nocy, ale też ochronę przed deszczem.

Rzeczy osobiste do zabrania
W sercu Amazonii

- bielizna (7 par majtek, 5 par skarpetek, 2 biustonosze);
- 4 koszulki z krótkim rękawkiem/na ramiączkach;
- 2 jasne koszulki z długim rękawem (przeciwko komarom i słońcu);
- 2 pary wygodnych i przewiewnych spodni;
- rybaczki;
- kostium kąpielowy;
- kamizelka lub inna przewiewna narzutka;
- kurtka przeciwdeszczowa;
- 2 ręczniki podróżne;
- bawełniana wkładka do śpiwora;
- śpiwór (najlżejszy i najbardziej poręczny jak się da) LUB mały pled polarowy;
- 1 para butów;
Istnieją dwie szkoły: jedna zaleca wysokie buty mocno wiązane typu kalosze, druga z kolei stawia na lekkie buty, które nie trzymają wody, np. buty trekkingowe. Niezależnie od tego, które się zabierze, są małe szanse, że ktokolwiek skończy z suchymi stopami.
Ja osobiście polecam buty do biegania Salomon Speedcross, które są wyjątkowo lekkie i szybko schną.
- 1 para klapek lub butów do wody (na wizyty w mieście, na plaży czy pod prysznic);
- czapka lub kapelusz;
- okulary przeciwsłoneczne;
- 1 latarka czołowa z czerwonym światłem (baterie na wymianę);
- 1 plastikowa lub silikonowa miska;
- 1 plastikowa lub silikonowa szklanka;
- 1 ściereczka;
- jeden zestaw łyżka-nóż-widelec w jednym;
- zapalniczka;
- 1 torba na brudną bieliznę;
- 1 plecak podróżny 50-60L;
- pokrowiec na plecak w razie deszczu;
- 1 mały plecak 30-40L, który przyda się przy przelotach samolotami;
- 1 mydło (wielofunkcyjne – do ciała i prania);
- szampon (w kostce lub małej buteleczce);
- mokre chusteczki do ciała i twarzy (jeżeli któregoś dnia zdarzy się, że nie będziemy mieli dostępu do wody bieżącej, wtedy zawsze przyjemniej jest pójść spać, kiedy można się choć trochę odświeżyć);
- szczotka do włosów lub grzebień, gumki do włosów;
- biodegradowalna nić dentystyczna;
- szczoteczka do zębów;
- spray przeciwko komarom (możliwe, że nie będzie ich dużo, ale przezorny zawsze ubezpieczony);
- mała tubka kremu przeciwsłonecznego;
- mała tubka kremu nawilżającego;
- plastry na odciski;
- 1 rolka papieru toaletowego zawinięta w szczelny woreczek;
- tabletki antykoncepcyjne (jeżeli dotyczy) oraz środki higieny menstruacyjnej;

- bidon lub inna butelka na wodę (min. 1,5L);
- tabletki do uzdatniania wody lub filtr do wody;
- 2 sznury do zawieszenia hamaków (min. 3 metrowe, które będą w stanie wytrzymać podwójny ciężar ciała i najlepiej unikać tych plastikowych, bo wiązania nie będą się trzymać);
- 1 lub 2 karabinki do zawieszenia plecaków.

Dodatkowo:
- akumulator typu powerbank, żeby w razie potrzeby doładować sprzęt, np. aparaty;
- torebki foliowe z suwakiem (na baterie, resztki jedzenia);
- aparat cyfrowy + ładowarka i baterie;
- telefon komórkowy + ładowarka (na wypadek wizyty w mieście);
- 1 lub kilka torebek nieprzemakalnych, żeby zabezpieczyć sprzęt elektroniczny w razie deszczu;
- torebki z pochłaniaczem wilgoci;
- lornetka;
- jeden hamak materiałowy lub kawałek materiału spadochronowego (mały i poręczny).
Do kupienia na miejscu:
- moskitiera (specjalne rodzaje dostępne w aptekach w Kajennie, stolicy Gujany Francuskiej).

Własna apteczka pierwszej pomocy
Poniżej znajduje się kilka przykładów tego, co w takiej apteczce powinno się znaleźć. Ilości powinny zostać dobrane indywidualnie. Lista jest niekompletna i powinna zostać uzupełniona o wszelkie stosowne lekarstwa. Prosimy o poinformowanie nas o jakichkolwiek dolegliwościach lub chorobach przewlekłych. Bardzo ważne jest, aby dobrze znać swoje ciało, żeby móc przewidzieć jego reakcje (napady gorąca, problemy gastryczne, zmęczenie, zwichnięcia, odciski itp.)!

- tabletki do uzdatniania wody;
- plastry zwykłe i plastry na odciski;
- preparaty na nudności towarzyszące chorobie lokomocyjnej;
- żel do rąk na bazie alkoholu;
- lekarstwa na biegunkę, np. Tiorfan;
- przeciwalergiczne leki antyhistaminowe;
- żel antybakteryjny;
- bandaże;
- lekarstwa na problemy gastryczne, np. Smecta;
- leki przeciwbólowe, np. Paracetamol;
- środki przeczyszczające, np. Dulcolax.

Jeżeli chodzi o resztę, to każdy zna siebie samego najlepiej. Prosimy więc wziąć pod uwagę swoje własne potrzeby!

Kilka trików i porad:
* Przede wszystkim pamiętaj, żeby zabezpieczyć mydło w szczelnej torebce.
* Myśląc o środkach higieny, staraj się wybierać produkty naturalne i biodegradowalne.
* Zminimalizuj ilość śmieci, którą ze sobą weźmiesz. Opakowanie po bateriach nie będzie Ci potrzebne, prawda?
* Zastanów się, co tak naprawdę potrzebujesz na wyjazd, co możesz jeszcze zmienić, żeby zmniejszyć ciężar swojego plecaka i oszczędzić swoje plecy!
* Postaraj się, żeby Twój plecak nie przekraczał ciężaru 13 kg!
Uwaga! Przy pakowaniu bagażu weźcie pod uwagę, że będziecie musieli dźwigać wszystko to, co ze sobą weźmiecie. W takim przypadku walizki nie wchodzą w grę. Polecamy plecaki turystyczne o pojemności od 50 do 70 litrów.
Starajcie się nie wypełniać plecaków po same brzegi. Kiedy już będziemy na miejscu, będziecie musieli dorzucić do nich hamak, moskitierę oraz zapasy żywności na kilka dni w głębi lasu. W drodze powrotnej na pewno dodacie jeszcze kilka wspomnień...

Lire plus

A voir aussi



Nos partenaires

Voir également