Strona główna > Liste des Séjours > USA: wyprawa brzegiem Wielkich Jezior
Dates et Tarifs
Ajouter à ma liste de souhait
Introduction
W samym sercu mitycznego regionu Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, jednego z największych zbiorników wody słodkiej na świecie, posiądziesz wiedzę na temat techniki uzdatniania wody metodą tradycyjną, a ponadto, nauczysz się żyć na łonie natury. Ta przygoda to również próba zmierzenia się z barierą językową i dlatego przeprowadzona zostanie w całości po angielsku.
Le Séjour
Odważ się wyruszyć w przygodę! Niesamowite obszary Wielkich Jezior i miasto Chicago czekają na Ciebie!
Podczas całej wyprawy będziemy obozować u brzegu Jeziora Górnego oraz Jeziora Michigan.
Raise up your Survivor Skills! Celem tego projektu, jest znalezienie odpowiedzi na kilka pytań: W jaki sposób człowiek współpracuje z naturą przy uzdatnianiu wody? Co, jeśli kiedyś nam jej zabraknie? Co, jeśli stanie się to już jutro? Jak sobie wtedy poradzimy?
http://www.sciencepresse.qc.ca/actu...
Przez cały czas będziemy w ścisłej współpracy z osobami, które świetnie znają te obszary i zajmują się ochroną Wielkich Jezior. Będziemy również badać stan jakości wody oraz środki ochrony tamtych ekosystemów.
Podczas całej wyprawy zostaniemy na różnych polach namiotowych. Dzięki uczestnictwie w projekcie, odkryjesz sposoby życia na łonie natury i nauczysz się wdrażać je w życie (rozbicie obozowiska, gotowanie pod chmurką, zmiana miejsca obozowego itp.). Ponadto, poznasz 7 złotych zasad, dzięki którym zobaczysz, jak ograniczyć po sobie ślady niesprzyjające naturze (składowanie odpadów, wygaszanie ogniska itd.). Życie w drodze to niesamowita przygoda. Będziesz mógł dzielić to wyjątkowe doświadczenie z innymi. Wzajemna pomoc, umiejętność słuchania i dzielenia się to nawyki, które wejdą Ci w krew. Jak widać, ta wyprawa daje o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Nie tylko środowisko na tym zyskuje, ale Ty również!
Wyprawa z poziomu 2-4:
Wyprawa ta jest częścią programu Water Watch, którego celem jest edukacja wodna.
Śledźcie naszą stronę internetową i polubcie nas na Facebooku
Wyprawa językowa
Cała wyprawa odbędzie się w języku angielskim (życie obozowe, badania w terenie, zajęcia).
Nasi Edukatorzy mówią płynnie zarówno w języku angielskim, jak i w języku francuskim.
Życie obozowe
W trasie, każdy odpowiedzialny jest za swój ekwipunek (namiot, materiały obozowe, ubrania). Poruszamy się w grupach, w których realizujemy wszelkie zadania. Każdy musi czynnie się zaangażować, żeby zapewnić dobre samopoczucie całej grupy.
Z doświadczenia wiemy, że taka wyprawa to niesamowita pamiątka na całe lata. Nastolatkowie oraz dorośli, którzy decydują się w niej uczestniczyć, doświadczają niesamowitych przygód niczym niepodobne do tego, co było im wcześniej znane.
W trakcie naszych wypraw kładziemy nacisk na naukę autonomii. Zarówno w kwestii wykonywanych zadań, jak i poza typowymi pracami badawczymi.
Czynności i zadania obecne w trakcie całej wyprawy oraz życie obozowe tworzą niesamowitą atmosferę, która przyczynia się do zacieśniania więzi, rozwoju wzajemnej pomocy oraz ducha zespołu. Każdy czuje się odpowiedzialny i wie, że od niego zależy pomyślność całej ekspedycji.
Będziemy starać się poświęcać każdemu jednakową uwagę i zapewniać indywidualne podejście.
Istotne informacje
Wszystkich uczestników wyprawy przechwycimy w porcie lotniczym Chicago-O’Hare (ORD) przy wyjściu ze strefy przylotów międzynarodowych i będziemy towarzyszyć im aż do samego końca, kiedy przyjdzie się nam pożegnać przy kontroli bezpieczeństwa w drodze powrotnej. Często zdarza się, że duża część uczestników rezerwuje ten sam lot. Lotnisko Paris Charles de Gaulle oferuje połączenia bezpośrednie.
Wyprawa potrwa dwa tygodnie. Każdą grupą będzie opiekowało się dwóch Edukatorów organizacji OSI, którzy mówią i po francusku, i po angielsku. Wielkość jednej grupy nie przekroczy 12 osób.
Le Projet de Recherche
Podczas całej wyprawy motywem przewodnim będzie WODA.
Główny celem jest zadanie sobie odpowiednich pytań tak, aby móc dojść do odpowiednich wniosków.
Lokalizacja naszego nowego projektu nie jest przypadkowa. To właśnie na obszarach Wielkich Jezior znajduje się największy zbiornik wody słodkiej na świecie. Wszystkie z nich są połączone i stanowią potencjalne źródło wody pitnej. Zdaje się jednak, że z dnia na dzień jakość tej wody słabnie. To niektóre z działań człowieka mają na nią tak negatywny wpływ. Razem ze spływem powierzchniowym opadów czy topniejącym śniegiem do jezior trafia wszystko to, co wyrzucamy na ziemię – papierosy, plastik, papier, odpady.
W trakcie wyprawy zadamy sobie kilka pytań:
Jakie środki zostały już wprowadzone w życie, aby zahamować ten proces?
Jakie jest ich działanie?
Co MY możemy zrobić w tej kwestii?
Będziemy kontrolować jakość tamtejszej wód i rozwiniemy niezależny system filtracji do uzdatniania wody.
Wiele sytuacji zagrażających życiu, z którymi cały czas się borykamy, udowadnia, jak ważny jest dostęp do wody pitnej. Takie sytuacje to m. in. cyklony, powodzie, trzęsienia ziemi, susze. Nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać bez wody zdatnej do picia! Nie wspominając już o tym, że na takich obszarach o podwyższonym zagrożeniu dostęp do elektryczności jest szczątkowy albo nie ma go wcale.
Właśnie dlatego tak ważna jest kwestia zmniejszenia zanieczyszczenia wody i rozwinięcie niezależnego systemu filtracji.
My z naszej strony przeprowadzimy badania i eksperymenty sprawdzające systemy filtracji wody. Chcemy mieć pewność, że w przyszłości każdy będzie miał dostęp do wody pitnej, niezależnie od jej typu i środków jakie posiada.
Ponadto zajmiemy się problematyką zmian klimatycznych i cyklu hydrologicznego.
Czego możecie się spodziewać?
W planach mamy wiele zadań związanych z oczyszczaniem i filtracją wody. W trakcie badań będziemy kładli nacisk na tradycyjną i niezależną technologię.
Co to oznacza? Dobrym przykładem jest słońce – darmowe źródło energii dostępne dla wszystkich. Skupimy się na rozwiązaniach możliwych do zrealizowania w najtrudniejszych warunkach, kiedy dostęp do materiałów konstrukcyjnych jest ograniczony. Na koniec poddamy je oczywiście testom.
Zbadamy dodatkowo wszelkie pierwiastki chemiczne znajdujące się w wodzie, które mogą być potencjalnie toksyczne i przyjrzymy się szkodliwym bakteriom.
Oprócz rozwijania niezależnych systemów do filtracji wody, zajmiemy się też analizą jakości wody w Jeziorze Górnym i Jeziorze Michigan.
Concept Appris sur le séjour
język angielski – survival - rozniecanie ognia - jakość wody – bezpieczne korzystanie z ostrych narzędzi - ekologia - ochrona środowiska - kultura Ameryki Północnej - autonomia - tworzenie systemów autonomicznych – współgranie z naturą – wsparcie projektów badawczych - życie obozowe
Le Matériel Utilisé
Sprzęt naukowy: zestaw do pobierania próbek wody - termometry - aparaty - komputery - piec rakietowy - noże - probówki - lupy chirurgiczne - mikroskopy – inne narzędzia
Sprzęt logistyczny: Sprzęt grupowy (namiot, przenośna kuchenka, menażki) jest zapewniony. Natomiast sprzęt własny (materac, śpiwór, ubrania itp.) pozostaje w gestii uczestników. Szczegółowa lista zostanie udostępniona przy zapisach.
Le lieu
Wyprawa odbędzie się w samym sercu Wielkich Jezior, między Jeziorem Górnym, a Jeziorem Michigan, tuż przy granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Odkryjemy historię miejską Chicago i poznamy zależności zachodzące między nim a tamtejszymi obszarami wodnymi.
Nasz obóz rozbijemy w Marquette, mieście znajdującym się u brzegu Jeziora Górnego na północy stanu Michigan.
Pozwolimy sobie zapuścić się w gęste lasy, żeby poznać tamtejszą faunę i florę. Dwu- czy trzydniowy wypad umożliwi nam obserwację całej masy zwierząt.
Ponadto będziemy mieli okazję obozować na terenie jednego z największych zbiorników wody słodkiej na świecie. Kąpiel w tamtych wodach to spełnienie najskrytszych marzeń! Objętość Jeziora Górnego jest tak ogromna, że byłaby w stanie pokryć całą Amerykę Północną.
Le Quotidien sur Place
Nasze dni będą uzależnione od całości codziennych zadań (przygotowanie posiłków, rozbicie obozowiska, sprzątanie, pisanie dziennika z wyprawy), którymi będziemy się wymieniać.
Znajdzie się czas na wszystko: zwiedzanie, naukę, spacery, spotkania, badania, odpoczynek i kąpiel, uwiecznianie chwili, sporządzanie raportu badawczego, wspólne wieczory przy ognisku itp. Szczegółowy program wyprawy zostanie przekazany uczestnikom przy ukończeniu rejestracji.
Podczas tej ekspedycji nauczymy się i wdrożymy w życie 7 złotych zasad dotyczących świadomego obozowania. Są to m. in. wygaszanie ogniska, segregowanie odpadów czy zmiana miejsca obozowania z poszanowaniem środowiska.
Kultura
Zanurzymy się w kulturze Ameryki Północnej, żeby zobaczyć, jak różni się ona od znanej nam kultury europejskiej. Ta podróż będzie pełna przygód i niespodzianek!
W trakcie naszej wyprawy będziemy mieć też okazję spotkać się z przedstawicielami jednej z trzech rdzennych grup ludności kanadyjskiej. Są oni znani ze swojego wyjątkowego podejścia do natury. Od nich nauczymy się niecodziennego szacunku do środowiska i przekonamy się, jak łatwo jest żyć w harmonii z naturą. Swoje doświadczenia będziemy później mogli szerzyć na kontynencie europejskim.
L'Équipe
Guillaume LORIMIER Odpowiedzialny za przebieg badań naukowych
zaangażowany w projekt Sciences & Montagne Uniwersytetu Sabaudzkiego
inżynier hydrauliki Politechniki w Grenoble
odpowiedzialny za przebieg projektów Into the Great Lakes oraz Into the canadian WildernessBlandine CAQUET Odpowiedzialna za program WATER WATCH
doktor biologii lasu
odpowiedzialna za przebieg badań naukowych oraz animatorka francuskiej organizacji la Vigie de l’Eau
odpowiedzialna za program WATER WATCH zrzeszający projekty takie, jak International Vittel Water Science Camp, International Lausanne Water Science Camp, USA: Au cœur des Grands Lacs et Canada Sauvage et Aventure
certyfikowany ratownik wodnyBenoît Sappe Koordynator organizacji OSI w Ameryce
przewodnik po obszarach dzikich
odpowiedzialny za program pedagogiczny i logistyczny OSI w Kanadzie, Chile, Londynie oraz USA
współodpowiedzialny za program badawczy OSI w Kanadzie
Parrains
Tutaj dowiesz się więcej:
La vigie de l’eau (Vittel, Francja)
Madelyn Ek – USA
Niegdyś członkini organizacji Superior Watershed Partnership (Marquette, USA)
Magister nauk o środowisku
Prelegentka: Nine lives of a cigarette butt
Więcej w artykule na portalu ABC10
Więcej w artykule na stronie The Mining Journal
L'Hébergement
Jest to wyprawa w pełni pod chmurką. Większość nocy spędzimy na kempingu, gdzie będziemy mieli dostęp do urządzeń sanitarnych, elektryczności, wody pitnej, a czasem nawet Internetu. W przypadku nocy spędzonych poza kempingiem będziemy w pełni samowystarczalni, aby jak najpełniej doświadczyć życia na łonie natury.
Ta misja to także czas odkrywania różnych technik życia w terenie: rozbijanie obozu, przygotowywanie sprzętu, gotowanie na wolnym powietrzu, techniki przetrwania (rozpalanie ognia, czytanie mapy, kompasów i GPS itp.), nauka życia obozowego, podejmowanie decyzji itp.
Témoignages
Le Programme au Jour le Jour
Dzień 1: Przyjazd uczestników. Przejazd do miasta Marquette.
Dzień 2: Zapoznanie z miejscem pobytu i tematem wyprawy.
Dzień 3: Zajęcia z Superior Watershed Partnership (SWP) – organizacją pozarządową, która zajmuje się ochroną środowiska na północnych terenach stanu Michigan. Podstawy pracy z ogniem.
Dzień 4: Wędrówki. Badania i eksperymenty dotyczące wody pitnej.
Dzień 5: Kajaki w Pictured Rocks.
Dzień 6: Zajęcia z SWP. Badania i eksperymenty dotyczące wody pitnej.
Dzień 7: Wyprawa do lasu.
Dzień 8: Wyprawa do lasu.
Dzień 9: Badania i eksperymenty dotyczące wody pitnej.
Dzień 10: Zajęcia z SWP. Przygotowanie zebranych danych.
Dzień 11: Przygotowanie zebranych danych.
Dzień 12: Wizyta w Chicago.
Dzień 13: Prezentacja badań przeprowadzonych podczas pobytu.
Dzień 14: Wylot.
A prendre avec soi
Niezbędniki
Dokumenty osobiste:
• paszport biometryczny
• kserokopia ubezpieczenia kosztów transportu powrotnego do kraju
• kserokopia ważnych dokumentów (paszport, bilet lotniczy itp.)
• bilet powrotny w formie elektronicznej
• zgoda na wyjazd dziecka za granicę
• wypełniony formularz ESTA w przypadku możliwości ruchu bezwizowego
Plecak
Rzeczy osobiste do plecaka oznaczone inicjałami właściciela:
• 1 solidny śpiwór utrzymujący ciepło
• bardzo dobre buty turystyczne (wysoka i solidna podeszwa)
• 1 jednoosobowy materac kempingowy (samopompujący)
• 1 poduszka (ew. samopompująca)
• 65-litrowy plecak lub walizka (nie więcej niż 20 kg - w przeciwnym razie będzie obowiązywać dopłata lotniskowa)
• mały plecak (od 30 do 40 litrów) na całodniowe wyprawy
• nóż wielofunkcyjny+widelec+łyżka
• 1 bidon (1 litr) + miska i szklanka
• 1 pudełko na lunch (na piknik)
• 1 latarka czołowa + zapasowe baterie (1 zestaw)
• zatyczki do uszu
• 1 opaska na oczy.
Ubrania powinny być dostosowane do trybu obozowego (szybko schnące/sportowe) i podpisane inicjałami ze względu na możliwość zrobienia prania na kempingu:
• 1 para okularów przeciwsłonecznych
• 1 para klapków lub crocsów (pod prysznic)
• 1 lub 2 torby plastikowe (na brudne lub mokre rzeczy)
• 5 par skarpetek
• 7 par majtek
• 1 peleryna przeciwdeszczowa
• 1 ręcznik podróżny
• 5 bluzek (w tym 2 z długim rękawem)
• 1 ciepła podkoszulka
• 1 piżama
• 1 bluza polarowa
• 1 ciepła kamizelka
• 1 kurtka przeciwwiatrowa
• 2 pary lekkich bawełnianych spodni trekkingowych (nie jeansy – za długo schną)
• 1 krótkie spodenki
• 1 kostium kąpielowy i mały ręcznik
• 1 kapelusz lub czapka
• 1 lekki szal.
Kosmetyczka:
• szczoteczka do zębów
• pasta do zębów
• krem przeciwsłoneczny z filtrem 50
• krem nawilżający
• ściereczka
• mydło
• szampon
• środki higieny menstruacyjnej
• żel na bazie alkoholu
Własna apteczka:
• opatrunki
• pinceta
• stale przyjmowane lekarstwa
• recepta w razie potrzeby
• leki przeciwbólowe
• itd.
Lista rzeczy potrzebnych przy dziennikarstwie naukowym
Sprzęt dziennikarza naukowego:
• 1 piórnik z: wieloma długopisami i kredkami, ołówkiem, gumką, nożyczkami, małą linijką
• 1 sztywny notatnik, który posłuży jako dziennik z podróży
Ewentualnie:
• aparat fotograficzny + karta pamięci + baterie na wymianę
• mały laptop
• pendrive
• kompas magnetyczny
• gra kieszonkowa
• książka.