Strona główna > Liste des Séjours > W poszukiwaniu sielawy: badanie Jeziora Genewskiego w kajaku, czyli wyjątkowe Wakacje z Chemią!
Dates et Tarifs
Ajouter à ma liste de souhait
Introduction
W Jeziorze Genewskim obserwuje się spadek populacji żyjącej w nim mitycznej ryby sielawy… Ale z jakiego powodu? Na to pytanie chcemy odpowiedzieć, dokonując analizy wody z Jeziora Genewskiego i jego dopływów w laboratorium badawczym Uniwersytetu w Lozannie. Program obejmuje: niesamowite doświadczenia z użyciem najnowszej technologii czy zbieranie próbek wody w niedostępnych miejscach – pod ziemią lub pośrodku jeziora.
Le Séjour
„International Lausanne Water Science Science La science est désormais l’affaire de tous. Découvrez la science d’une manière ludique et active. Nous vous proposons d’en découvrir plus sur nos expéditions à la voile, découverte du plancton. Camp”
Projekt naukowy...
Jezioro Genewskie jest największym jeziorem w Europie, a także rezerwą wody pitnej dla ponad 500 000 osób po francuskiej i szwajcarskiej stronie jeziora. Nasza wyprawa ma na celu analizę niektórych zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie Jeziora i jego dopływach. Sprawdzimy, jak toksyczne są te zanieczyszczenia na wybranych organizmach wodnych, takich jak rozwielitki, które są małymi skorupiakami słodkowodnymi używanymi przez naukowców do eksperymentów ekotoksykologicznych (tj. badań toksyczności na żywych organizmach). Będziemy również uczestniczyć w badaniu populacji sielawy w Jeziorze i zbierać łuski ryb. Na tej podstawie określimy ich wiek. Więcej informacji znajduje się poniżej w sekcji „projekt badawczy".
... I samodoskonalenie przez sport
Równolegle z projektem badawczym opracowaliśmy program sportowy mający na celu budowanie pewności siebie. Do uprawiania sportu nie są wymagane żadne umiejętności techniczne, a zajęcia są dostosowane do poziomu uczestników. Najważniejsze jest, aby spróbować i pokonać własne ograniczenia!
-
- Strach przed głębinami pokonamy podczas dnia ze speleologią w Dolinie Joux. Zejdziemy wtedy poniżej poziomu morza i wykorzystamy tę okazję do wydobycia i przebadania wody z głębin!
Uwaga: zajęcia ze speleologii odbywają się tylko w pierwszym tygodniu pobytu. - Lęk wysokości pokonamy podczas wspinaczki.
- Współpracy w zespole nauczymy się podczas sesji wioślarskich.
- Doskonałej zabawy doświadczymy podczas spływów kajakowych i paddle boarding. Wypłyniemy aż na środek Zatoki Vidy. Będzie to okazja do pobrania próbek wody w celu uzupełnienia braków w próbkach z Jeziora i głębin.
- Strach przed głębinami pokonamy podczas dnia ze speleologią w Dolinie Joux. Zejdziemy wtedy poniżej poziomu morza i wykorzystamy tę okazję do wydobycia i przebadania wody z głębin!
Le Projet de Recherche
Ta wyprawa jest związana z programem Water Watch, którego celem jest badanie środowiska wodnego.
Możesz nas śledzić na nasza strona i na Facebooku w celu zapoznania się z naszymi aktualnościami i innymi wyprawami.
Nasz projekt badawczy ma na celu zbadanie jakości wody Jeziora Genewskiego. Jak określić jakość wody? Zależy to od jej składu, tj. ilości rozpuszczonego tlenu, bakterii lub stężenia niektórych „zanieczyszczeń”, takich jak azotany, amoniak i fosforany pochodzące na przykład z rolnictwa. Idąc w górę biegu rzeki La Chamberonne, która wpada do jeziora przez Zatokę Vidy, postaramy się ustalić, skąd pochodzą te zanieczyszczenia. Załóż kalosze i pobierz z nami próbki wody wzdłuż rzeki oraz zmierz temperaturę, przewodność właściwą i pH, które dostarczą nam wiele wskaźników dotyczących jakości wody.
Przy użyciu sprzętu najnowszej technologii z laboratorium „L’Eprouvette” Uniwersytetu w Lozannie będziemy mogli przeanalizować:
- ilość azotanu, amonu i fosforanu w wodzie dzięki metodzie spektrofotometrii;
- ilość bakterii Escherichia coli poprzez hodowlę kultury bakterii;
- toksyczność zanieczyszczeń stwierdzoną przez pomiar ich wpływu przy różnych stężeniach na mikroskorupiaki słodkowodne, np. rozwielitki
W drugim tygodniu pobytu, wczesnym rankiem, udamy się ponownie na połów, aby zebrać łuski sielawy (zwanej również Ferą), ryby charakterystycznej dla alpejskich jezior. Po co zbierać łuski? Ponieważ na ich podstawie możemy odczytać wiek ryb; to trochę jak z pierścieniami drzewa! Znajomość wieku ryb pozwoli nam ocenić stan ich populacji. Sielawa praktycznie wymarła w latach 80. z powodu silnego zanieczyszczenia Jeziora Genewskiego fosforanami. Od tego czasu władze francuskie i szwajcarskie podjęły środki mające na celu zmniejszenie ilości fosforanów oraz zwiększenie populacji ryb. Mimo to w ostatnich latach ich populacja się zmniejszyła... Z jakiego powodu? O ustalenie właśnie tego proszą nas naukowcy z INRAE Thonon-les-Bains w ramach udziału w projekcie naukowym. Badaczom brakuje danych ze szwajcarskiej strony Jeziora. Dlatego też nasze pomiary i zebrane łuski zostaną przesłane do INRAE.
Jeżeli wystarczy nam czasu, zorganizujemy również zbiórkę mikro-plastików w Jeziorze i rzece La Chamberonne. Ostatnie badania wykazały, że Jezioro te jest tak samo zanieczyszczone, jak Morze Śródziemne!
Concept Appris sur le séjour
Nauka:
ochrona środowiska wodnego - bioróżnorodność - chemia wody - mikrobiologia - ekotoksykologia - czytanie z łusek ryb - analiza obrazu - jakość wody - przemiana agroekologiczna - łańcuch pokarmowySport:
speleologia - wspinaczka - kajakarstwo – paddle boarding - wioślarstwo
Le Matériel Utilisé
spektrofotometr – zestaw do przeprowadzania badań ekotoksyczności – szalka Petriego – podłoże uprawowe – praca w warunkach sterylnych – pipety i mikropipety – szkło laboratoryjne – produkty laboratoryjne – maski – rękawiczki – okulary – pehametr – pulsoksymetr – konduktometr – linijka – waga – lupa binokularna – oprogramowanie do analizy obrazu - próbnik do wody
Le lieu
Jezioro Genewskie
Jest to największe jezioro alpejskie w Europie, tak duże, że można zaobserwować w nim zjawiska pływowe! Jezioro zajmuje powierzchnię 581 km² i zawiera 89 km3 wody, co odpowiada napełnieniu 59 miliardów 1,5 litrowych butelek wody. Jest również bardzo głębokie: osiąga ponad 300 metrów głębokości w pobliżu Lozanny. Z jeziora można korzystać na wiele sposobów (pływanie, sport, wędkarstwo itp.), ale jego głównym celem jest zaopatrzenie w wodę pitną ponad 500 000 Francuzów i Szwajcarów. Stąd zainteresowanie zgłębieniem tego tematu i działaniem w celu zachowania jakości wód Jeziora.
Kampus Uniwersytetu w Lozannie i laboratorium L’Eprouvette
Będziemy regularnie odwiedzać kampus Uniwersytetu w Lozannie (UNIL), który zrzesza ponad 15 000 studentów, a wszystkie eksperymenty przeprowadzimy w publicznym laboratorium L’Eprouvette. Miasto Lozanna, położone u podnóża gór we francuskojęzycznym kantonie Vaud, jest również miastem sportu znanym z siedziby Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Od lewej do prawej: laboratorium, Jezioro Genewskie, Chamberonne
Le Quotidien sur Place
ZAJĘCIA SPORTOWE
Podczas całego projektu będziemy uprawiać różne sporty. Wszystkie zajęcia sportowe są oczywiście nadzorowane przez wykwalifikowanych specjalistów.
-
- Dzień speleologii w Dolinie Joux, podczas którego odwiedzimy również jaskinie w Vallorbe i część „jaskini wróżek”. Będzie to możliwość pobrania wody infiltrowanej z głębin i porównania jej z wodami powierzchniowymi.
Dzień ze speleologią odbywa się tylko w pierwszym tygodniu pobytu. - Wioślarstwo: najlepszy sport zespołowy!
- Kajakarstwo i paddle boading
- Wspinaczka
Trzy ostatnie dyscypliny będziemy uprawiać podczas dwóch sesji, w pierwszym i drugim tygodniu, co pozwoli się nam doskonalić z tygodnia na tydzień!
- Dzień speleologii w Dolinie Joux, podczas którego odwiedzimy również jaskinie w Vallorbe i część „jaskini wróżek”. Będzie to możliwość pobrania wody infiltrowanej z głębin i porównania jej z wodami powierzchniowymi.
ŻYCIE CODZIENNE
Większość naszych wycieczek odbywać się będzie pieszo lub autobusem.
Każdego wieczoru organizowane będą zabawy: gry, improwizacje teatralne, blind testy oraz wszystko to, na co najdzie Was ochota! Będziemy również podążać śladami bobrów. Spróbujemy zaobserwować je po zmroku.
Chociaż miejscem pobytu jest miasto, szczyci się ono niewyobrażalnie bogatą różnorodnością biologiczną!
L'Équipe
Blandine CAQUET
- Doktor biologii lasu;
- Kierownik naukowy i animator w Vigie de l’Eau (Wachta Wodna);
- Kierownik programu WATER WATCH, który obejmuje projekty: Międzynarodowy Naukowy Obóz Wodny w Vittel, Międzynarodowy Naukowy Obóz Wodny w Lozannie, USA: W sercu Wielkich Jezior i Kanada: Dzikość i Przygoda;
- Certyfikowany ratownik wodny.
Parrains
Ten program naukowy został opracowany wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Lozannie i INRA w Thonon-les-Bains.
L'Hébergement
Zostaniesz zakwaterowany na kempingu Vidy nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Będziemy nocować w dużych 6-osobowych namiotach (3 łóżka piętrowe). Przy wejściu do namiotów znajduje się mała wspólna przestrzeń z lodówką i stołem. Catering będzie organizowany przez wychowawców OSI. Mimo to, wszyscy uczestnicy pobytu biorą udział w zarządzaniu codziennymi obowiązkami takimi, jak przygotowywanie posiłków , wieczornych spotkań i sprzętu naukowego na następny dzień. W trakcie tej wyprawy nie tylko zdobędziecie doświadczenie naukowe, ale też lepiej poznacie samych siebie. Chcemy, abyście stali się bardziej niezależni!