Envoyer à un ami

Powrót do źródeł: Badanie wody w Wogezach, czyli Wakacje z Chemią!

Obóz sportowo-naukowy w sercu prawdziwego laboratorium badawczego: nurkowanie, wspinaczka, szermierka, jazda konna ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Powrót do źródeł: Badanie wody w Wogezach, czyli Wakacje z Chemią!

Obóz sportowo-naukowy w sercu prawdziwego laboratorium badawczego: nurkowanie, wspinaczka, szermierka, jazda konna ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

International Vittel Water Science Camp
Des séjours de vacances qui changent le monde
chemia - bakteriologia - rzeka – laboratorium

Strona główna > Liste des Séjours > Powrót do źródeł: Badanie wody w Wogezach, czyli Wakacje z Chemią!

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Przygotujcie się! Udamy się w górę rzeki, aby zidentyfikować zagrażające jej zanieczyszczenia. Wszystkie doświadczenia będą przeprowadzane w laboratorium badawczym z użyciem najnowszej technologii! Dzięki własnemu centrum przygotowań olimpijskich i gigantycznemu parkowi termalnemu, Vittel jest również idealnym miastem do odkrycia wielu dyscyplin sportowych. W programie: wspinaczka, szermierka, nurkowanie i jazda konna!

Le Séjour

„International Vittel Water Science Science La science est désormais l’affaire de tous. Découvrez la science d’une manière ludique et active. Nous vous proposons d’en découvrir plus sur nos expéditions à la voile, découverte du plancton. Camp”

Projekt naukowy…
Uważa się, że tylko 43,4% naszych rzek jest w stanie wystarczająco dobrym, by umożliwić życie wodne. Tymczasem woda z tych rzek lub wód gruntowych, które są do nich przyłączone, stanowi dużą część naszej wody pitnej!
Jak możemy lepiej chronić nasze rzeki? Czy są proste sposoby na ich ochronę? W tym celu zbadamy znaczenie środowiska naturalnego wokół rzeki. W kaloszach i z siatką terenową, ale także spektrometrami, płytkami Petriego i mikroskopami w laboratorium, przeanalizujemy pierwiastki chemiczne obecne w wodzie. W taki sposób wykryjemy ewentualne zanieczyszczenia i ich pochodzenie. Zbadamy również organizmy żyjące w korycie rzeki, które dostarczą nam wskaźników na temat poziomu zanieczyszczenia. Następnie będziemy je hodować w pobranej wodzie w celu wykrycia obecności bakterii.
W czasie trwania naszego pobytu uczestnicy wypraw "Chipy z Vittel” i „Rozwój informatyczny Vittel” po raz pierwszy opracują sondy do pomiaru wody, które my przetestujemy w terenie.

... I samodoskonalenie przez sport
Równolegle z projektem badawczym, opracowaliśmy program sportowy mający na celu budowanie pewności siebie poprzez przezwyciężanie lęków. Każdy może wziąć w nim udział. Najważniejsze jest, aby spróbować i pokonać swoje słabości 💪💪 !

 • Lęk wysokości podczas wspinaczki
 • Strach przed otchłanią podczas nurkowania
 • Strach przed zwierzęciem podczas jazdy konnej
 • Samokontrola podczas szermierki

Vidéo

Tutaj możesz obejrzeć reportaż telewizyjny (w języku francuskim) zrealizowany w 2018 roku:

Le Projet de Recherche

Ta wyprawa jest związana z programem Water Watch, którego celem jest badanie środowiska wodnego.
Możesz nas śledzić na nasza strona i na Facebooku w celu zapoznania się z naszymi aktualnościami i innymi wyprawami.

W sercu równiny Wogezów płynie mała rzeka Le Petit Vair, która ma swoje źródło kilka kilometrów od Vittel. Następnie wpada ona do większej rzeki Le Vair, która sama uchodzi do rzeki Mozy. Od tych małych strumieni po duże rzeki, Francja jest objęta bardzo gęstą siecią hydrograficzną. I to właśnie te wszystkie małe strumienie przyczyniają się do dobrej lub złej jakości rzek, do których się przyłączają. Ponadto mają również wpływ na jakość wód gruntowych znajdujących się tuż pod nimi, a zatem naszej wody pitnej!
Jakie czynniki wpływają na dobrą jakość wody w strumieniach, a tym samym na ich różnorodność biologiczną? Jakie są główne zanieczyszczenia występujące w tych rzekach? Czy można wymyślić i wdrożyć proste sposoby, aby zachować dobrą jakość wody?
Udamy się w górę rzeki: z miasta, gdzie jest skanalizowana, poza miasto, gdzie przecina łąki, lasy... W każdym miejscu, gdzie rzeka przecina inne środowisko, będziemy przygotowani do pobrania próbki wody czy dokonania pomiarów kilku poszczególnych parametrów (pH, temperatura, procent tlenu niezbędnego dla życia wodnego itp.). Będziemy też szukać makro-kręgowców obecnych w wodzie (larwy ważek, ważki równoskrzydłe, widelnice, pijawki itp.). Niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i złe warunki życia takie, jak brak tlenu. Zatem brak tych gatunków wskazuje na pewien poziom zanieczyszczenia.

Po powrocie do laboratorium przeanalizujemy:

 • pierwiastki chemiczne oznaczające zanieczyszczenie pochodzenia rolniczego (azotany, amon, fosforan) metodą spektroskopii;
 • obecność bakterii Escherichia coli poprzez wyhodowanie ich kultur w sterylnym dygestorium;
 • i określimy, pod lupą binokularową, gatunki makro-bezkręgowców zebrane, żeby ocenić indeks biotyczny.

Jeśli wystarczy nam czasu, zorganizujemy również zbiórkę mikro-plastików z użyciem siatki DIY, którą sami zrobimy! Pozwoli to przeanalizować zanieczyszczenie plastikiem w naszych rzekach.

Pozostałe wyprawy w ramach programu Water Watch:
W Vercors
W Lozannie
Wyjazd z Chicago
Wyjazd z Vancouver

Lire plus

Concept Appris sur le séjour

Nauka:
ochrona środowiska wodnego - bioróżnorodność - gatunki wrażliwe na zanieczyszczenia - agronomia - chemia wody - bakteriologia - hydromorfologia - jakość wody - rozwój agroekologiczny

Sport:
wspinaczka - nurkowanie - jazda konna – szermierka

Le Matériel Utilisé

spektrofotometr - mikropipety - szkło laboratoryjne - produkty laboratoryjne - praca w sterylnych warunkach - szalka Petriego - podłoże uprawowe - maski - rękawiczki - okulary - pehametr - pulsoksymetr - konduktometr - podbierak - arkusze badań IBGN i topograficznych - lupa binokularna - próbnik do wody

Le lieu

Vittel
Miasto Vittel jest niewątpliwie znane na całym świecie ze swoich wód mineralnych i uzdrowisk termalnych. To miasto wypoczynku i dobrego samopoczucia słynie również z dobrego zarządzania środowiskiem naturalnym. Całe terytorium jest objęte programem ekologicznym i regułą „zero pestycydów”, głównie w celu ochrony wód gruntowych znajdujących się tuż pod ziemią! Miasto posiada między innymi jedyne we Francji pole golfowe bez pestycydów. Jest to zatem dość wyjątkowe środowisko życia!
W mieście znajduje się także park termalny o powierzchni ponad 650 hektarów, który - by móc ugościć największych sportowców - posiada niezwykle dobrze wyposażone multidyscyplinarne centrum sportowe.

La Vigie de l’Eau i laboratorium
Zostaniecie przywitani w Vigie de l’Eau - stowarzyszeniu popularyzującym naukę. To właśnie w Vigie de l’Eau, w samym sercu parku termalnego, znajduje się laboratorium, w którym będziemy przeprowadzać wszystkie eksperymenty. Będziemy mieli okazję pracować i uczyć się w budynku z końca XIX wieku zbudowanym przez Charlesa Garniera (architekta Opery Garnier w Paryżu). La Vigie de l’Eau posiada również wspaniałą przestrzeń wystawienniczą i przestrzeń wirtualnej rzeczywistości. W tej przestrzeni i dzięki zestawowi słuchawkowemu HTC Vive zanurkujemy w głębię oceanów i w sam środek rafy koralowej. Doświadczymy wyjątkowych wrażeń przy pomocy VR. Gra ta ma elementy interaktywne!

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Zajęcia sportowe
Co tydzień będziemy uprawiać cztery dyscypliny sportowe: sesja odkrywcza odbędzie się w pierwszym tygodniu, a sesja pogłębiająca w drugim. Zajęcia sportowe są oczywiście nadzorowane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Będziemy ćwiczyć:

 • wspinaczkę na ścianie o wysokości 10 m, z trasami od 3A do 8B;
 • nurkowanie w basenie Vittel (chrzest nurka);
 • jazda konna z nauką w ujeżdżalni i spacerami;
 • szermierka oraz posługiwanie się szablą i szpadą na specjalnych planszach do szermierki.

Większość naszych wycieczek odbywać się będzie pieszo lub autobusem.
Każdego wieczoru organizowane będą zabawy: gry, improwizacje, blind testy, sesja 3D z HTC Vive... i wszystko to, na co najdzie Was ochota!

Lire plus

L'Équipe

Blandine CAQUET

 • Doktor biologii lasu
 • Kierownik naukowy i animator w Vigie de l’Eau
 • Kierownik programu WATER WATCH, który obejmuje Międzynarodowy Naukowy Obóz Wodny w Vittel, Międzynarodowy Naukowy Obóz Wodny w Lozannie, USA: W sercu Wielkich Jezior, Kanada: Dzikość i Przygoda i Spece od wody: Podróż w serce góry.
 • Certyfikowany ratownik wodny
Lire plus

L'Hébergement

Zostaniecie zakwaterowani w samym sercu sportowej wioski Vittel, w centrum Vita położonym tuż obok centrum sportowego. Centrum Vita składa się z 2 domków, z których każdy posiada 6 pokoi dla 4 osób z łóżkami piętrowymi oraz pokoje jednoosobowe dla opiekunów pobytu. W centrum znajduje się również bufet, jadalnia oraz pokój dzienny, w którym można spożywać posiłki i organizować wieczorne zabawy. Posiłki będą serwowane w bufecie rano, w południe i wieczorem.
Podczas drugiego tygodnia pobytu będziemy nocować na kempingu They-sous-Montfort.
Wieczorami będziemy organizować zabawy (gry, teatr improwizowany, sesja 3D z HTC Vive itp.).

Lire plus

Journaux de Bord

Dziennik z 2019: http://www.osi-water-watch.org/Inte...
Dziennik z 2018: http://www.osi-perception.org/Vitte...

Lire plus

Dans la presse

Lire plus

A voir aussiNos partenaires