Strona główna > Liste des Séjours > Tajemnice morskiej otchłani
Dates et Tarifs
Ajouter à ma liste de souhait
Introduction
Czy od zawsze marzyliście o nurkowaniu w głębinach oceanu, o wyprawach w stylu kapitana Nemo i o spotkaniu oko w oko z rybami głębinowymi? Jeśli tak, to ta wyprawa jest dla Was!
Zdajcie egzamin z nurkowania i zbadajcie dno bogatego w bioróżnorodność morza.
Le Séjour
Tajemnice morskiej otchłani
Bretania o jakiej nie mielibyście śmiałości pomarzyć!
W samym sercu Parku Morskiego Iroise - ta wyprawa to całkowita immersja w wyjątkowe bogactwa natury gminy Lanildut, która od 2014 roku szczyci się certyfikatem Portu Dziedzictwa Kulturowego. Przynależące do regionów bretońskich Morze Iroise uważa się za jedno z najbardziej bogatych w różnorodność biologiczną. Ta przygoda pomoże Wam odkryć jego podmorski świat – ciekawy, a jeszcze tak mało znany.
Podmorskie badania pozwolą Wam na poznanie koników morskich i ich siedlisk. Od morskich mikroorganizmów, takich jak nicienie, po ryby, jak okoń morski czy konger – w całości poznacie ten ekosystem.
Skorupiaki, wodorosty, ryby i ssaki morskie poznacie od podszewki. Podczas tej wyprawy będziecie uczestniczyć w projekcie badawczym CETIS stowarzyszenia Objectif Sciences International, który ma za zadanie przyczynić się do działań w kierunku przywrócenia równowagi ekologicznej w oceanach i poszerzenia tych na korzyść zrównoważonego rozwoju naszej planety.
Nurkowanie to sport jedyny w swoim rodzaju, który pozwoli Wam poznać wodę w trzech wymiarach i będzie narzędziem Waszych podwodnych badań naukowych.
Każda podwodna wyprawa będzie nadzorowana przez dyplomowanego specjalistę, jak i wychowawców naukowych. We współpracy z lokalną szkołą nurkowania będziecie mogli zdobyć Wasz pierwszy stopień nurkowy, który przyda się Wam w kolejnych wyprawach podwodnych - poziom pierwszy SII (Scuba Scools International) jest uznawany na całym świecie.
Podczas całego wyjazdu zbierzecie pod wodą potrzebne dane, uzupełnione przez obserwacje na lądzie. Pozwoli Wam to jednocześnie na rozwinięcie Waszej wiedzy o środowisku morskim oraz na dołożenie swojej cegiełki do rozwoju badań w tym kierunku. Wasze obserwacje zostaną przez Was skontekstualizowane przy pomocy danych o pogodzie, temperaturze wody i powietrza.
W ten sposób uczestniczyć będziecie w Programie Partycypacyjnej Obserwacji, organizowanym przez Park Morski Iroise (PNMI). Zajmuje się on siedliskami zoster, koników morskich, płaszczek i rekinów, które można regularnie napotykać wzdłuż brzegu morskiego. Program prowadzony przez Ifremer (Instytut Francuski Badań Eksploatacji Morza) zajmuje się także badaniem morskich mikroorganizmów.
Wyjazd ten jest więc prawdziwie sportowy i naukowy – ukończycie go wzbogaceni w dyplom i wysoki poziom wiedzy na temat biologii morskiej, oceanów, ssaków morskich, ryb, mięczaków, skorupiaków, planktonu oraz roślinności podmorskiej.
Le Projet de Recherche
Obecnie oceanografowie coraz częściej starają się angażować mieszkańców w zbieranie danych naukowych. Jest to jedyny sposób na zbadanie bioróżnorodności w określonym czasie i określonym miejscu. Znajdujemy się we wczesnej fazie tej nowej oceanografii partycypacyjnej.
Współpraca pomiędzy Astrolabe Expéditions a organizacją pozarządową Objectif Sciences International w ramach programu CETIS chce popularyzować takie inkluzywne podejście do badań naukowych. Ten konkretny wyjazd ma na celu zachęcić uczestników do odkrycia bogactwa oceanów, aby mogli je lepiej zrozumieć i chronić.
Dzięki zdobytym podczas tego wyjazdu umiejętnościom nurkowym, udacie się na badania podwodnych głębin w poszukiwaniu zoster - tam, gdzie bioróżnorodność jest niezwykle obfita.
Używając sprzętu wiertniczego oraz procedur opracowanych przez Ifremer, będziecie mogli zebrać osady z konkretnie wybranych obszarów – w nadziei znalezienia pod mikroskopem maleńkich, żyjących tam organizmów.
Oprócz pobrania próbek osadów, wyruszycie także na poszukiwania koników morskich i innych gatunków podmorskich, które skrywają się w trawie morskiej – a to za pomocą precyzyjnych siatek fotograficznych. Po powrocie na suchy ląd będziecie mieli również okazję obserwować ikrę płaszczki, wodorosty itp. Całość tych badań pomoże zarządzającym Parkiem Morskim Iroise w lepszym poznaniu i chronieniu tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.
PROGRAM CETIS
Oceany to przyszłość naszej planety. Zajmują 70% powierzchni Ziemi, są odpowiedzialne za produkcję 65% tlenu, którym oddychamy i są największym oraz początkowym ogniwem łańcuchu pokarmowego. Te niezwykłe źródła życia są domem dla najbogatszej na świecie, a mimo to najmniej zbadanej bioróżnorodności. Dynamika prądów jest motorem maszyny klimatycznej – przecież to oceany regulują całość klimatu i pogody. Właśnie dlatego nauka o oceanach jest jedną z kluczowych kwestii naszego stulecia.
> Program CETIS zajmuje się wszystkimi tymi tematykami. W tym celu zbiera dane na różnych poziomach, aby móc lepiej zrozumieć każdy składnik oceanu i jego interakcje z innymi elementami.
Lepsze poznanie oceanu dzisiaj, to ochrona oceanu jutro.
Ten konkretny projekt badań partycypacyjnych jest wspierany przez kilku różnych partnerów naukowych:
Park Morski Iroise,
akwarium Oceanopolis,
francuski instytut naukowy Ifremer,
organizację Plancton du monde (pol. Plankton świata),
francuskie centrum badań naukowych CNRS.
Protokoły badawcze spisywane są pod okiem naszych partnerów, a zebrane dane są z nimi dzielone i analizowane. Dzięki Waszej pracy w ramach projektu OSI-CETIS współpracujący z nami naukowcy będą mogli uzupełnić kolejne badania o nowe znaleziska.
TRZY WYPRAWY W RAMACH PROGRAMU BADAWCZEGO CETIS
Nazwa wyprawy | Wiek uczestników | Zakwaterowanie | Czas spędzony nad morzem | Miejsce pobytu | Projekt badań partycypacyjnych |
---|---|---|---|---|---|
Morze możliwości (Kliknij tutaj, żeby przejść do opisu) |
od 10 do 15 lat + rodziny |
W zależności od edycji zakwaterowanie w schroniskach lub typowych chatkach bretońskich (un gîte) + jedna noc na pokładzie żaglówki zacumowanej w porcie |
Codzienne wyprawy na pełne morze. | W samym sercu Parku Morskiego Iroise. | Badanie morskich mikroorganizmów i waleniowatych zamieszkujących morza. |
Tajemnice morskiej otchłani TA WYPRAWA |
od 10 do 88 lat + rodziny |
W zależności od edycji zakwaterowanie w schroniskach lub typowych chatkach bretońskich (un gîte). | Codzienne wyprawy na pełne morze. + wielokrotne zejścia pod wodę Zdobycie certyfikatu nurka organizacji Scuba Schools International – poziom 1 i/lub 2. |
W samym sercu Parku Morskiego Iroise. | Badanie bioróżnorodności dna morskiego Morza Iroise:
Udział w programie Obserwacji Partycypacyjnej Parku Morskiego Iroise (PNMI) (dokumentacja gatunków zostery, pławikoników, płaszczek, rekinów); oraz w programie badawczym mikroorganizmów morskich prowadzonym przez organizację Ifremer. |
Żeglarska odyseja (Kliknij tutaj, żeby przejść do opisu) |
od 10 do 88 lat + rodziny |
Cała wyprawa odbywa się na pokładzie żaglówki – zarówno noce, jak i dni. | Cała wyprawa odbywa się na pokładzie żaglówki. | Na pełnym morzu, między wyspą Molènes a wyspą Ouessant, w samym sercu Parku Morskiego Iroise. | Badania waleniowatych (delfiny), ich stylu życia, warunków życiowych itp. + badania bioróżnorodności planktonu |
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Przyjazd i pożegnanie: zbiórka w kwaterze w miejscowości Lanildut godzina 14:00; pożegnanie ostatniego dnia wyjazdu rano, godz. 10:00.
Transport:
> W mieście Brest znajduje się dworzec kolejowy SNCF i lotnisko. Przejazd do Lanildut możliwy jest autobusem lub promem.
> Z dworca lub lotniska w Breście uczestnika może także odebrać jeden z animatorów.
Warunki zdrowotne:
Żadne wyjątkowe umiejętności sportowe nie są potrzebne, jednak dobra kondycja fizyczna jest wymagana.
Staż uniwersytecki:
Chętnie podpiszemy umowy o staż dla studentów uczestniczących w wyjeździe, którzy chcieliby zatwierdzić ten wyjazd jako staż uniwersytecki.
Wcześniejsze doświadczenie w nurkowaniu nie jest wymagane, aby wziąć udział w wyprawie!
Całej sztuki nurkowania – od chrztu nurka po uzyskanie certyfikatu z poziomu 1. – uczestnicy nauczą się w trakcie wyprawy.
Z technicznego punktu widzenia żadne konkretne umiejętności nie są wymagane ani do nurkowania, ani do wykorzystania wiedzy teoretycznej. Wszystkiego uczestnicy nauczą się na miejscu.
Concept Appris sur le séjour
Wrócicie do domu z pełnym bagażem nowych doświadczeń i wiedzy na temat oceanów, biologii morskiej, bioróżnorodności morskiej, a do tego pogłębicie wiedzę z dziedziny fauny i flory wodnej.
Dzięki realizowanym przez Was protokołom naukowym przyczynicie się do rozwoju faktycznej wyprawy naukowej.
Le Matériel Utilisé
Oprócz sprzętu do nurkowania i zapewniającego bezpieczeństwo na liście sprzętów znajduje się:
lornetka,
wodoszczelny aparat fotograficzny,
podwodna kamera wideo,
materiał do poboru próbek (sprzęt wiertniczy i akcesoria),
materiał do filtrowania i akcesoria (filtr, pipeta, probówka itp.),
mikroskop,
kamera mikroskopowa,
komputer.
Le lieu
Program będzie realizowany na Morzu Iroise okalającym wybrzeża Bretanii.
Bretania, ziemia marynarzy, posiada silną tożsamość kulturową i środowiskową.
Morze Iroise zajmuje powierzchnię 3500 km2. Jego linia brzegowa o długości ok. 300 km jest bogata - i nad, i pod powierzchnią wody - w dużą różnorodność gatunkową. Znajdują się tam też charakterystyczne dla bretońskiego, morskiego środowiska: wydmy, klify, archipelagi, wrzosowiska, wyspy, skaliste i osadowe dno morza.
W 1988 roku Iroise zostało uznane przez UNESCO jako rezerwat biosfery. Różnorodność tych pejzaży, w połączeniu z faktem, że do wielu miejsc dostęp jest możliwy jedynie od morza, tłumaczy dlaczego ten obszar gromadzi tyle bioróżnorodności.
To sławne morze, chociaż bywa postrachem marynarzy, staje się łatwiej dostępne w lecie. Martwe fale i nawałnice są bardzo rzadkie, a nawet przeciwnie: w lecie powstają zatoczki o lazurowej wodzie, które okazują się być nadzwyczajnym terenem do badań.
Park Morski Iroise (PNMI), pierwszy morski park we Francji, ma na celu ochronę i wartościowanie tych bogactw. Daje wgląd w niezwykłe, naturalne bogactwo morskie oraz możliwość wielu działań profesjonalnych i wypoczynkowych. Pejzaże Morza Iroise są bardzo różnorodne i przepełnione pięknem. PNMI udowadnia, że ludzkie działania mogą iść w parze z szacunkiem do środowiska.
W samym sercu Parku Morskiego Iroise - ta wyprawa to całkowita immersja w wyjątkowe bogactwa natury gminy Lanildut, która od 2014 roku szczyci się certyfikatem Portu Dziedzictwa Kulturowego. Lanildut słynie ze swoich pięknych widoków oraz solidnego budownictwa.
Le Quotidien sur Place
Dni podczas tej wyprawy będą przede wszystkim wypełnione czasem spędzonym nad morzem, podczas którego nauczycie się nurkować, obserwować i zbierać dane potrzebne do badań. Nauka ta będzie wymienna z innymi punktami programu, takimi jak warsztaty na suchym lądzie na temat podstawowych pojęć teoretycznych. Po powrocie do centrum, będziecie mogli przeanalizować znalezione próbki w specjalnie do tego przystosowanym laboratorium.
Wasze życie codzienne i przygotowywanie posiłków będzie organizowane wspólnie ze wszystkimi uczestnikami, co jest świetną okazją na podzielenie się z innymi swoimi specjałami lub odkrycie lokalnych przysmaków.
Wieczorami i podczas czasu wolnego będziecie mogli sami zdecydować, na co macie ochotę: wyjścia na plażę, odkrywanie jaskiń lub imprezowy wieczór w porcie.
L'Équipe
Program CETIS działa dzięki stowarzyszeniom i zespołom pasjonatów.
Cédric Courson: założyciel i prezes stowarzyszenia Astrolabe Expéditions, odpowiedzialny za program CETIS.
Żeglarz i naukowiec, pasjonat mórz i gwiazd, jest także mediatorem i wychowawcą naukowym, który zajmuje się treściami naukowymi i technicznymi programu.
- Stowarzyszenie Astrolabe Expéditions, partner projektu, przekazuje programowi badawczemu CETIS do dyspozycji swoje umiejętności praktyczne i swoje żaglówki: www.astrolabe-expeditions.org.
- Stowarzyszenie Rêver aux quatre coins wnosi do programów CETIS swoją ekspertyzę i wiedzę.
W trakcie wyprawy grupa opiekunów będzie składać się z 2 lub 3 osób, które będą odpowiedzialne za następujące kwestie:
Skiper: Osoba kierująca statkiem, zapewni bezpieczeństwo załodze w trakcie podróży morskich. Jej wiedza żeglarska oraz doświadczenie na szerokich wodach sprawia, że jej obecność jest kluczowa do przekazania uczestnikom wiedzy w tych dziedzinach.
Animator warsztatowy: Specjalizuje się w eksperymentach badawczych. Nauczy uczestników jak je przeprowadzać oraz zapozna ich z metodami obserwacyjnymi.
Opiekun grupy: Osoba zaprawiona w bojach, wyprawy naukowe zna od podszewki, doświadczona w kwestii animacji czasu wolnego, odpowie na wszelkie pytania logistyczne w trakcie wyprawy.Zdecydowaliśmy, że zespoły 6-osobowe będą złotym środkiem do zachowania przyjaznej atmosfery i stworzenia jak najlepszych warunków do nauki. Każdy będzie mógł się wykazać w swoim czasie.
Parrains
- Photo par Fred Tanneau
_
Dr Daniela Zeppilli, kieruje zespołem w laboratorium Environnement Profond
Na swoim koncie ma współpracę z różnymi jednostkami naukowymi: Uniwersytet Zachodniej Bretanii (projekt LabexMER), Europejski Instytut Uniwersytecki IUEM w Zachodniej Bretanii, francuski instytut Ifremer„Jestem kobietą, mamą, badaczką i kocham morze. To cztery główne powody, dla których zdecydowałam się wesprzeć inicjatywę wypraw naukowych organizacji Objectif Sciences International. Żałuję, że w dzieciństwie nie wiedziałam o tego typu wyjazdach.”
L'Hébergement
Zakwaterowanie będzie miało miejsce w schronisku młodzieżowym lub w typowo bretońskim domku, niedaleko miejsca, skąd będziemy wyruszać na nurkowanie. Z kuchnią do Waszej dyspozycji będzie to świetna okazja do wypróbowania bretońskich przepisów - naleśniki słodkie czy słone, tradycyjny deser bretoński kouign amann, będzie co gotować!
Program wyjazdu
Wyjazd składa się z nauki i samodzielnego działania w terenie. Warsztaty teoretyczne będą uzupełniane praktycznymi, w uzależnieniu od wiatru i innych warunków pogodowych.
Poruszane tematy
- Nurkowanie:
- wiedza teoretyczna i praktyczna o nurkowaniu podmorskim;
- przystąpienie do egzaminu z nurkowania pierwszego i/lub drugiego stopnia SSI (Scuba Schools International), dyplom uznawany na całym świecie;
- rozwijanie umiejętności pod wodą i realizacja podwodnych badań naukowych.
- Nauki ścisłe:
- wiedza o głębinach i mikroorganizmach morskich;
- metodologia obserwacji podmorskiej (siatkowanie obszaru itd.);
- metodologia poboru danych i dokumentacji naukowej;
- technika fotografii pod mikroskopem;
- fotografia podwodna.
- Życie w Bretanii (zależnie od dostępnego czasu):
- odkrycie regionu bretońskiego;
- sporty przybrzeżne .
Program wyprawy przewiduje dynamiczną różnorodność działań: naukę o teorii biologii morskiej przeplataną praktycznymi misjami w terenie, żeglugami po morzu, aktywnościami wypoczynkowymi i sportowymi.
Te różne punkty programu będą tworzone wraz z uczestnikami na samym początku wyjazdu, w zależności od ich potrzeb, wiedzy, poziomu itd. Nie bez powodu nazywamy go wyjazdem partycypacyjnym!
Zabrać ze sobą
- Do spania:
Spakować własny śpiwór.
Prześcieradła, poduszki i poszewki są zapewnione na miejscu.
- Elektronika:
Chociaż potrzebny materiał jest przez nas zapewniony na miejscu, możecie wziąć Wasz własny sprzęt fotograficzny/wideo/informatyczny, jeśli jesteście z nim lepiej obeznani. Animatorzy wyjazdu chętnie pomogą Wam w użytkowaniu sprzętu (pomoc z aparatem fotograficznym lub instalacja potrzebnych programów na Waszych komputerach).
!! Ważne: Nie zapomnijcie o czapkach z daszkiem, kapeluszach, kremie i okularach przeciwsłonecznych (najlepiej polaryzacyjnych).